خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

سفیر پاکستان: صلح و ثبات و امنیت در افغانستان با طالبان ارتقا یافته است

ایسنا | بین‌الملل | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 16:12
در شرایطی که افغانستان از زمان روی کار آمدن طالبان با فشار اقتصادی مضاعف دست و پنجه نرم می‌کند، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید صلح‌، ثبات و امنیت در افغانستان اولویت هستند و همه این موارد با حضور طالبان ارتقا یافته‌اند.
افغانستان،دولت،طالبان،پاكستان،حقوق،جامعه،سفير،بشر،رسميت،ايال ...

خلاصه خبر

در شرایطی که افغانستان از زمان روی کار آمدن طالبان با فشار اقتصادی مضاعف دست و پنجه نرم می‌کند، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید صلح‌، ثبات و امنیت در افغانستان اولویت هستند و همه این موارد با حضور طالبان ارتقا یافته‌اند.
این دیپلمات در پاسخ به اینکه آیا با روی کار آمدن طالبان در افغانستان اوضاع پاکستان امن‌تر است، گفت: پاکستان از نقطه نظر اینکه چه نوع حکومتی در افغانستان باشد، ترجیحی ندارد.
او درباره تاثیرپذیری پاکستان از بحران اقتصادی و انسانی در افغانستان گفت: از زمان به دست گرفتن کنترل از سوی طالبان، افغانستان به دلیل تغییر حکومت با بحران انسانی شدید روبرو شده است.
ما معتقدیم که اکنون این تعامل باید بین دولت طالبان و جامعه بین‌المللی ادامه یابد تا اطمینان حاصل شود که دولت افغانستان منزوی نیست.
اگر افغانستان منزوی باشد، نه برای خود افغانستان خوب است و نه برای صلح و ثبات بین‌المللی ، زیرا تهدید بسیاری از سوی گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی در افغانستان وجود داشته است.
تصمیم ما برای اطمینان از مشارکت اقتصادی و بشردوستانه با افغانستان و برای اطمینان از مشارکت دولت افغانستان با جامعه بین‌المللی خواهد بود.
خبرنگار فارن پالسی همچنین پرسید: پاکستان به مدت تقریبا 20 سال پناهگاه و حمایت از طالبان داشت.
بنابراین آیا پیروزی طالبان در افغانستان به معنای پیروزی پاکستان است؟
سفیر پاکستان پاسخ داد: این مطلب درست نیست که پاکستان از طالبان افغانستان حمایت مالی یا مادی کرده است.
طرز روی کار آمدن طالبان افغانستان نشان می‌داد که هیچ حمایت سیاسی مردم از رژیم گذشته وجود نداشت.
ما معتقدیم که باید برای صلح و ثبات پایدار در افغانستان تلاش کنیم.
دولت در افغانستان باید براساس اصول فراگیری، حقوق بشر و حاکمیت قانون باشد و بنابراین ما باید برای دستیابی به این اهداف با دولت جدید افغانستان و مردم افغانستان تعامل داشته باشیم.