خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

سنگری: باید عاشورا رشته تخصصی حوزه و دانشگاه شود/ طالعی: 150 هزار کتاب خطی درباره اهل بیت هنوز چاپ نشده

فارس | فرهنگی و هنری | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 14:58
دبیر نخستین دوره جایزه دوسالانه کتاب عاشورا گفت: لازم است عاشورا رشته تخصصی در دانشگاه شود و به درس خارج در حوزه‌های علمیه هم تبدیل شود.
عاشورا،امام،حوزه،كتاب،حسين،تاريخ،اهل،اسلام،انقلاب،اسلامي،مرح ...

خلاصه خبر

دبیر نخستین دوره جایزه دوسالانه کتاب عاشورا گفت: لازم است عاشورا رشته تخصصی در دانشگاه شود و به درس خارج در حوزه‌های علمیه هم تبدیل شود.
عاشورا و امام حسین (ع) در دانشگاه و حوزه رشته تخصصی شود
وی اضافه کرد: جریان دوسالانه کتاب عاشورا چندین دوره را پشت سر گذاشته و فراز و نشیب‌های فراوانی داشته است.
این عضو هیأت داوران نخستین دوره جایزه دوسالانه کتاب عاشورا گفت: هر حادثه‌ای بعد از ولادت خود غبار می‌گیرد و به سمت فراموشی می‌رود، اما عاشورا هرچه جلوتر می‌رود، صیقل‌خورده‌تر و شرف‌تر می‌شود و نشان می‌دهد آینده از آنِ عاشوراست.
سومین نکته نشان می‌دهد که امام حسین (ع) در تمام ابعاد و اضلاع دیده می‌شود و تنها وجه تراژیک و سوگ آن که در گذشته مدنظر بود، فراتر رفته است و ابعاد مختلف کربلا و عاشورا دیده می‌شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه در فضای نوحه و شعر هم تحول داریم و عناصر گمشده در فضای نوحه کم شده است و سطح دانش مداحان و ذاکران نیز افزایش یافته است و تنها امام حسین (ع) عاطفی را نمی‌بینیم و امام حسین (ع) معرفتی، عارف و زندگی را بیشتر شاهدیم.
همه باید برای پرداختن به نوجوانان و کودکان عاشورا که ظرفیت‌های بسیاری هم دارند، کار بیشتری کنیم.
روایات متعددی از امام حسین (ع) در خصوص رابطه با همسر، خود، خدا، مباحث اجتماعی و همچنین دعای عرفه مغفول مانده است.
سنگری در پایان سخنان خود گفت: حرکت‌هایی بعد از عاشورا رخ داده است که هنوز پژوهش و بررسی نشده است.
کتاب مقتل عاشورا گنجینه‌ای برای مداحان و واعظان
در ادامه این مراسم سعید طاووسی مسرور، مدرس و پژوهشگر تاریخ اسلام در بخش تجلیل از استاد پیشوایی در این مراسم اظهار داشت: کتاب مقتل عاشورا در زمان حیات استاد مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت.
وی افزود: آثار مهم استاد پیشوایی شامل سیره پیشوایان که بیش از دو دهه کتاب درسی حوزه است و همچنین تربیت نسل شاگردان در موسسه پژوهشی امام خمینی(ره) باید اشاره کرد، با همکاری این شاگردان مقتل جامع سیدالشهدا(ع) رقم خورد.
او کتاب سیره پیشوانان را در حوزه تاریخ اسلام و کتاب مقتل الجامع را برای واعظان، مداحان و مخاطبان حوزه عاشورا تألیف کرد.
در ادامه این برنامه مجتبی سلطانی پژوهشگر تاریخ و تمدن اسلامی در بخش تجلیل از مرحوم رحیم نیک‌بخت اظهار داشت: ایشان وجودش عاری از حبّ مال و نفسانیات بود، چون قلبش به عشق اهل بیت (ع) به خصوص حضرت زهرا (س) و امام حسین (ع) دلبستگی بسیار داشت.
تا شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان حرم می‌پرداخت و هر یک را پاسداران هویت شیعی می‌دانست.
در حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی، او به تاریخ‌نگاری امام خمینی (ره) وفادار بود و فعالیت خود را صرف نقش توده‌ها، به خصوص مداحان، واعظان و شاعران حسینی در عرصه انقلاب اسلامی کرد.
وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: در مسأله تاریخ‌نگاری انقلاب مولفه مرثیه‌سرایان، نوحه‌سرایان، شاعران حسینی،‌ واعظان و مداحان برای او نقش اساسی داشت.