خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

درخواست‌های بین‌المللی برای متوقف کردن کشتار تدریجی زندانیان در عربستان

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 14:58
بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی به دنبال انتشار اخباری مبنی بر مرگ یک مبلغ سعودی در زندان آل سعود، خواستار آغاز تحقیقات مستقل بین‌المللی در مورد شرایط بد بازداشت مخالفان در زندان‌های عربستان شدند.
سعودي،حقوق،عربستان،زندانيان،مقامات،بازداشت،بشر،مرگ،شكنجه،پزش ...

خلاصه خبر

سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر پس از مرگ «موسی القرنی» دانشگاهی مخالف سعودی در زندان آل سعود و پس از 15 سال حبس از رویکرد سرکوب‌گرانه آل سعود انتقاد کردند.
این سازمان تاکید کرد که مرگ این مبلغ سعودی شکنجه‌های داخل زندان‌های عربستان را نشان می‌دهد و ما نیاز به تحقیقات بین‌المللی داریم.
بدرفتاری با زندانیان در عربستان ممکن است به سطح شکنجه‌های ممنوع بین‌المللی برسد؛درحالی‌که شکنجه‌های روحی و جسمی علیه آنها اعمال می‌شود.
موسی القرنی در 2 فوریه 2007 در شهر جده (غرب) به همراه تعدادی از همراهانش بازداشت شد و مقامات سعودی وی را به اتهاماتی که شامل سرنگونی رژیم می‌شد به 20 سال زندان و 20 سال ممنوعیت از سفر محکوم کردند.
مقامات سعودی دائماً گزارش‌های منتشر شده در خصوص شکنجه فعالان و مدافعان حقوق بشر در زندان‌های آل سعود را رد می‌کنند و آن‌ها پس از فشار سازمان‌های حقوق بشری اعلام کردند که موضوع بازداشت شدگان و نحوه بازداشت آنها در عربستان سعودی موضوعاتی داخلی هستند که دادگاه‌های این کشور باید به آنها رسیدگی کند.