خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 05 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

فیلم کودک از نگاه کودک و نوجوان

مهر | فرهنگی و هنری، استان‌ها | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 14:18
اصفهان – مخاطبان اصلی جشنواره فیلم کودک، کودکان و نوجوانان هستند، کودکانی که برخی از آن‌ها با ثبت نام به عنوان داور توانستند آثار جشنواره را در سینماها ببینند و نظر مختلفی درباره آثار دارند.
جشنواره،كودك،داوران،نوجوان،فيلم،آثار،كودكان،هيأت،نوجوانان،سا ...

خلاصه خبر

در دوره‌های اخیر جشنواره، کودکان و نوجوانان شانس حضور به عنوان «داوران کودک و نوجوان» را پیدا کرده و با ثبت نام در پرتال جشنواره می‌توانند آثار را در سالن سینما و پلتفرم‌های مجازی تماشا و به هر کدام از آثار در قالب سه گزینه «ضعیف، متوسط، خوب» رأی دهند.
این امکان بهترین فرصت برای شناخت ذائقه کودکان و نوجوانان است و با تحلیل آرا آن‌ها برگزار کنندگان و سیاست‌گذاران جشنواره می‌توانند نوع نگاه مخاطب کودک و نوجوان را تحلیل کنند.
در حالی که داوران کودک و نوجوان پروانه زرین بهترین فیلم را به «بام‌بالا» ساخته سیدجمال سیدحاتمی دادند.
در دوره سی و سوم نیز کودکان و نوجوانان بازیگوش‌ها از نادره ترکمانی را بهترین فیلم دانستند و هیأت داوران اصلی پروانه زرین بهترین فیلم را «به بچه گرگ‌های دره سیب» و «خورشید» دادند.
این عدم یکسانی بین انتخاب‌های هیأت داوران اصلی جشنواره و داوران کودک و نوجوان یکی از مسائلی است که به چگونگی سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کودک برمی‌گردد.
باید بخش داوران کودک و نوجوان از هم تفکیک شود
آئین عظیمیان، یکی از داوران نوجوان جشنواره سی و چهارم درباره کیفیت آثار جشنواره به خبرنگار مهر می‌گوید: کیفیت آثار متأسفانه پایین بود و تنها دو فیلم در سالن اختصاصی داوران کودک و نوجوان توانست توجهات را جلب کند.
این داور نوجوان فیلم‌های «یدو» و «بَلیط» را به عنوان آثار مورد علاقه خود عنوان و توضیح می‌دهد: این دو فیلم از نظر کارگردانی و بازی‌ها توانستند مخاطبان نوجوان و حتی کودک را درگیر کنند و بدون هیچ مشکلی به تماشا آن‌ها نشستم.
با این اوصاف به نظر می‌رسد که با توجه به ذائقه‌های مختلف در میان هر رده سنی باید با توجه به نظرات داوران کودک و نوجوان که عصاره‌ای از سلیقه نسل خود هستند به ساخت آثار بیشتری برای کودک و نوجوان پرداخت.