خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

مانور اتحاد پلتفرم‌های نمایش خانگی هم‌زمان با موقعیت متزلزل ناظر/ آیا وزیر و رئیس جدید هم متحد خواهند شد؟

تسنیم | فرهنگی و هنری | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 12:53
سینماگران در جلسه هم‌اندیشی VODها، صدا و سیما و نظارت و مسئولیت این روزهایش در شبکه نمایش‌خانگی را با صحبت‌های قابل تأملی نه تنها زیر سؤال بردند که در برخی اوقات به سخره گرفتند.
نظارت،ارشاد،سينما،جلسه،تلويزيون،صداوسيما،سريال،سيما،مجوز،فيل ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، صحبت‌های سینماگران در اولین نشست هم‌اندیشی انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئویی آنلاین آن‌قدر قابل تأمل است که به نظر می‌رسد با تغییر و تحولاتی که در وزارت ارشاد و رسانه ملّی اتفاق افتاده، اختلاف سینماگران با ساترای صداوسیما رویِ دیگری پیدا کرده است.
در این جلسه محمدمهدی عسگرپور به عنوان دبیر انجمن، مثلِ جلسه‌اش با رسانه‌ها نظارت را مترادف با سانسور می‌داند.
وقتی اسعدیان در این جلسه اشاره می‌کند که سریال "زخم کاری" خیلی سانسور شد؛ لازم به یادآوری است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاقاً با طرح شکایتی می‌خواست که پخشِ این سریال متوقف شود.
در حالی که دست‌اندرکاران وزارتخانه و سازمان سینمایی، پروانه ساخت این سریال نمایش‌خانگی را صادر کرده بودند.
حالا او حرف از سانسور و ممیزی می‌زند!
او که فیلم "آشغال‌های دوست داشتنی" را ساخته، در این جلسه گفت: در دهه 1360، کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان در برابر سانسورها و نظارت‌ها می‌ایستادند اما الان به خاطر عدم اتحاد ما هنرمندها، با مشکلاتی که می‌بینم روبروییم.در آن زمان تلاش می‌کردند سینما را نگه دارند اما الان اینگونه نیست.
باید دید آیا پیمان جبلی به عنوان رئیس جدید رسانه ملّی با ساترا ادامه می‌دهد و یا کار را به زیرمجموعه‌اش یعنی الماس می‌سپارد و یا دوباره مجوز سریال‌های خانگی هم به ارشاد برمی‌گردد یا خیر.
همان‌طور که چندی پیش محمد صوفی دبیر شورای نظارت بر صدا و سیما در گفت‌وگویی با تسنیم اعلام کرد که هر دو طرف اساس را باید بر دو چیز بگذارند؛ اول قانون؛ باید ببینیم قانون و مقررات موجود در کشور درباره نقش‌آفرینی این دو نهاد در حوزه تولید و نظارت بر نمایش‌خانگی چه می‌گوید.