خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

سیر تا پیاز قارچ سیاه در کردستان/از درگیری 31 نفر تا فوت 4 مبتلا به این بیماری

فارس | استان‌ها | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 12:31
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تاکنون 31 مورد مبتلا به قارچ سیاه در استان کردستان شناسایی‌شده که از این تعداد 16 نفر در بیمارستان بستری هستند و چهار نفر هم فوت شده‌اند.
قارچ،سياه،بيماري،درمان،كرونا،مبتلابه،سيستم،ايمني،بيماران،فار ...

خلاصه خبر

این بار قارچ سیاه، بازی رنگ کروناست که به‌ نوعی عفونت قارچی است که افراد دارای سیستم ایمنی پایین و بیماران دیابتی و فشارخون بالا را بیشتر درگیر می‌کند.
فارس: بیماری قارچ سیاه چیست؟
موکورمایکوزیس که قبلاً بانام زیگومیکوزیس و گاهی قارچ سیاه نیز نامیده می‌شد، یک عفونت قارچی جدی است که عموماً در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری داشته و توان مبارزه کمتری با عفونت دارند بروز می‌کند.
قارچ سیاه به‌عنوان یک بیماری فرصت‌طلب شناخته‌شده است.
قارچ سیاه یک عفونت قارچی غیرمسری و قابل‌درمان است که در افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، فشارخون بالا و نقص سیستم ایمنی دارند بیشتر نمایان می‌شود، همچنین تضعیف سیستم ایمنی براثر ابتلا به کرونا در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، ممکن است منجر به ابتلا به قارچ سیاه شود.
علائم بیماری قارچ سیاه بستگی به بخشی از بدن که قارچ در آن رشد می‌کند می‌تواند متفاوت باشد.
درصورتی‌که پوست تحت تأثیر این قارچ قرارگرفته و آلوده‌شده باشد، آن قسمت ممکن است تاول‌زده قرمز یا متورم شود.
بیماری قارچ سیاه در برخی از بیماران کرونایی دیده می‌شود که متأسفانه به علت تزریق کورتون ها و یا وضعیت بیماری خود فرد ممکن است زمینه بروز بیماری قارچ سیاه شکل بگیرد.
مصرف زیاد کورتون نیز باعث بروز قارچ سیاه در مبتلایان به کرونا می‌شود.
فارس: وضعیت بیماری قارچ سیاه در کردستان چگونه است؟
قرار نیست تمام افراد مبتلابه بیماری قارچ سیاه نقص عضو شوند و گواه این موضوع این است که تاکنون 9 بیمار مبتلابه قارچ سیاه بعد درمان کامل از بیمارستان ترخیص شده‌اند.
قارچ‌ها گونه‌های مختلفی دارند و حتی برخی‌ها با پماد درمان می‌شود اما قارچ سیاه یا همان قارچ فرصت‌طلب به‌محض ضعیف شدن بدن فرصت رشد پیدا می‌کند و در بدن رشد می‌کند.
فارس: راه درمان قارچ سیاه چیست؟
چنانچه این بیماری خطرناک زودتر شناسایی شود، تشخیص و تجویز سریع درمان ضد قارچی مناسب برای بهبود بیماران مبتلابه قارچ سیاه اهمیت دارد.
درمان بیماران مبتلابه قارچ سیاه توسط یک گروه تیمی متشکل از متخصص عفونی، متخصص گوش حلق و بینی، متخصص چشم و متخصص داخلی صورت می‌گیرد.
در افراد مبتلابه قارچ سیاه که سیستم بدنی آن‌ها ضعیف شده 50 درصد احتمال مرگ‌ومیر وجود دارد.
فارس: قارچ سیاه چه زمانی از بین می‌رود؟
درصورتی‌که کرونا در جامعه مهار شود اتفاقات بعدازآن نیز به‌شدت کاهش می‌یابد که قارچ سیاه نیز یکی از آن‌هاست.
بعد از ترخیص بیمار از بیمارستان هزینه درمان و دارو کاملاً بر عهده شخص بیمار است و مدت‌زمان بستری فرد مبتلابه قارچ سیاه بر اساس صلاح‌دید تیم درمان و متخصصین شخص است.
فارس: آیا شیوع قارچ سیاه در کردستان از سایر استان‌ها بیشتر است؟