خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

فارن پالیسی: آمریکا باید به تاریخ نسل‌کشی بومیان خود رسیدگی کند

فارس | بین‌الملل | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 12:30
نشریه آمریکایی در گزارشی ضمن اذعان به «نسل‌کشی» علیه بومیان آمریکا در تاریخ این کشور، از مقام‌های واشنگتن خواسته است، مسئولیت این جنایات را بپذیرند.
ايالات،متحده،بومي،تاريخ،بوميان،آمريكايي،آمريكا،مدارس،گزارش،ك ...

خلاصه خبر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» در گزارشی به مناسبت روز «مردم بومی» در آمریکا به جنایات انجام شده در حق بومیان این کشور و مقایسه موارد مشابه در کانادا که اخیراً در قالب گورهای جمعی کشف شده کودکان بومی، از آن پرده برداشته شد پرداخته و خواستار مسئولیت‌پذیری واشنگتن در قبال تاریخ خود شده است.
این امر نه تنها یک ضرورت اخلاقی در داخل است، بلکه اگر واشنگتن بخواهد مخالفِ با اعتبار رژیم‌های متجاوز در سراسر جهان باشد، ضروری است.
به نوشته فارن پالیسی، در ماه مه، ۲۱۵ گور بدون نشان در مدرسه شبانه‌روزی «کملوپس» در بریتیش کلمبیای کانادا کشف شد.
در ماه ژوئن، ۷۵۱ گور دیگر در نزدیکی یک مدرسه مسکونی سابق در استان ساسکاچوان کشف شد.
اما طبق این گزارش، مجبور کردن کودکان بومی به تحصیل در مدارس شبانه‌روزی منحصر به کانادا نبود.
در اطلاعیه خود این وزارتخانه اذعان شده که هدف مدارس شبانه‌روزی این بود که کودکان بومی را از طریق جدا کردن اجباری از خانواده‌ها و جوامع خود به مراکز مسکونی دورتر، جایی که هویت سرخپوستان آمریکایی، بومیان آلاسکا و بومیان هاوایی، زبان آن‌ها و اعتقاداتشان باید سرکوب می‌شد، بفرستند تا از نظر فرهنگی تلفیق شوند.
به نوشته فارن پالیسی، در حالی که این نوع سیاست‌ها به طرز غم‌انگیزی معمول دولت‌های استعمارگر در طول قرن نوزدهم بود، اما کاملاً مغایر با کنوانسیون نسل‌کشی ۱۹۴۸ است و بنابراین با تعریف قانونی نسل‌کشی در حقوق بین‌الملل مطابقت دارد.
از آنجا که مدارس شبانه‌روزی بومیان به طور خاص برای «کشتن سرخپوستان، نجات بشریت» طراحی شده بودند، جاه طلبی‌های همسان‌سازی آن‌ها به صراحت نسل‌کشی بود.
به اذعان این نشریه آمریکایی، اما در خصوص میراث نسل‌کشی علیه سرخپوستان بومی، تصدیق مشابهی صورت نگرفته است.