خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نماینده ویژه آمریکا برای رایزنی درباره ایران به منطقه می‌آید

فارس | بین‌الملل، بین‌الملل | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 12:30
نماینده آمریکا در امور ایران طی روزهای آینده برای رایزنی درباره برنامه هسته‌ای ایران به امارات عربی متحده، عربستان سعودی و قطر سفر می کند.
ايران،آمريكا،مذاكرات،وين،مالي،برنامه،شكست،صهيونيستي،توافق،وا ...

خلاصه خبر

نماینده آمریکا در امور ایران طی روزهای آینده برای رایزنی درباره برنامه هسته‌ای ایران به امارات عربی متحده، عربستان سعودی و قطر سفر می کند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در راستای تلاش‌های مقام‌های دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برای فضاسازی علیه ایران و مقصر جلوه دادن جمهوری اسلامی برای هرگونه شکست احتمالی در مذاکرات «وین» برای احیای برجام، «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران قصد دارد ظرف چند روز آینده برای بحث درباره برنامه هسته‌ای ایران و طرح‌های جایگزین در صورت شکست مذاکرات وین، به امارات عربی متحده، قطر و عربستان سعودی سفر کند.
همچنین المانیتور در این خصوص گزارش کرد که سفر نماینده آمریکا به منطقه خلیج‌فارس همچنین بر گزینه‌های احتمالی به منظور کنترل برنامه هسته‌ای ایران در صورت عدم دستیابی به توافق در مذاکرات وین، متمرکز خواهد بود.
ایران و کشورهای گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین) در سال ۲۰۱۵ به توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) دست پیدا کردند.
علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.
دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.