خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

ظرفیت 1200 میلیارد دلاری بازار ایران و 15 کشور همسایه/ جای خالی ایران در رقابت آمریکا و چین برای تصرف بازار عراق

تسنیم | اقتصادی | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 12:12
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به لزوم تغییر رویکرد فعلی دیپلماسی اقتصادی و تجاری تاکید کرد، سهم ایران از بازار 1200 میلیارد دلاری 15 کشور همسایه حدود 200 تا 300 میلیارد دلار است.
اقتصادي،تجارت،كشور،ديپلماسي،تعامل،نگاه،رويكرد،روابط،توسعه،قد ...

خلاصه خبر

در این نشست « یحیی آل‌ اسحاق»، وزیر سابق بازرگانی و رئیس فعلی اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق، به تغییر روییکرد و نوع نگاه به تجارت دیپلماسی کشور ، توجه به تحت الشعاع قرار گرفتن تجارت دیپلماسی در وضعیت فعلی و تدارک پشتیبانی‌های لازم دولت فعلی و آینده و تولید هدف‌مند در بازارهای داخلی و بین‌المللی اشاره کرد.
به نظر مسئله‌ای مقدم بر این سخنان است و آن این است که اساسا نگاه و جایگاه تجارت و روابط اقتصادی جهانی، منطقه ای و داخلی نسبت به امر تجارت و دیپلماسی اقتصادی چیست؟
بعضاً به صراحت می‌گویند که مقوله ی تجارت غیر مُوَلِد است و تجارت مانع رشد و توسعه ی داخلی ما است یا این که تجارت عنوان ثانویه ی مسائل سیاسی ما است و هر کس از دید خود نگاه می‌کند.
ولی بحث این است که موضوع تجارت حاشیه است، یعنی هر تصمیم‌گیری که بخواهد تصمیم گیری کند اولین فدایی‌اَش تجارت، روش‌ها، مصادیق، مقررات و اصلا حضور و عدم حضور آن است.
اگر رویکرد اقتصادی این باشد که ما خیلی روابط داشته باشیم، تمام سعی ما باید این باشد که صادرات محور شویم و تولیدات را صادر کنیم.
تجارت به تعامل است.
اولین قدم این است که این رویکرد باید اصلاح شود، اینکه تجارت یک موجود بد و غیر مولد است باید اصلاح شود.
کشور های توسعه یافته امروزه شاخص هایشان در حوزه‌ی تجارت و خدمات 70 یا 80 درصد از درآمد ملی‌شان است.
ایشان برای تغییرات رویکردها الزاماتی را از جمله حمایت‌ها و پشتیبانی‌های تجارت در حوزه داخل و خارج عنوان کردند.
به گفته این کارشناس اقتصادی در انتها در پاسخ به پرسش اینکه چطور می‌توان بازارهای ایران را به بازار های جهانی اتصال داد گفتند: «برای اینکه ما تجارت‌مان را توسعه دهیم و جا بیاندازیم یکسری کارها مربوط به حاکمیت و دولت است که رویکردش باید تغییر کند و پشتیبانی‌های لازم انجام شود.