سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

رزمایش مدافعان آسمان ولایت؛ از حضور شکارچی کرکس تا مجید و جوشن و خاتم

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 06:41
رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۰ روز‌های ۲۰ و ۲۱ مهرماه امسال در کویر مرکزی ایران برگزار شد.
سامانه،برد،رزمايش،كيلومتر،پدافندي،رادار،پدافند،هوايي،موشك،خر ...

خلاصه خبر

سامانه‌هایی که همگی یا توسط نیرو‌های متخصص در ارتش و سپاه طراحی و ساخته شده‌اند یا اینکه با همکاری این نیرو‌ها با وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح.
سامانه سوم خرداد
این سامانه یکی از سامانه‌های بومی پدافند نیرو‌های مسلح ایران است که برای نخستین بار در بهار سال ۹۳ و در نمایشگاه دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه به نمایش درآمد.
مزیت: یک بسته کامل پدافند موشکی با توان انجام همه امور رصد، رهگیری و دستور به انهدام.
سامانه ۱۵ خرداد
سامانه طبس
این سامانه نیز توانست همچون سامانه‌های قبلی اهداف واگذار شده توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور را با موفقیت رهگیری و منهدم کند.
مقابله با هواپیما‌های تاکتیکی و استراتژیک، مقابله با بالگردها، مقابله با پهپاد‌ها و قابلیت فعالیت در شرایط جنگ الکترونیکی.
سامانه مرصاد ۱۶
سامانه موشکی جوشن نسخه ارتقاء یافته سامانه پدافندی ۱۵ خرداد است که از رادار پسیو استفاده می‌کند و در این رزمایش برای نخستین بار با موفقیت مورد تست و ارزیابی قرار گرفت و اهداف واگذار شده توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی را منهدم کرد.
رادار قدس
رادار بومی برد بلند آرایه پالسی قدس نیز یکی از چشمان مردان پدافند در رزمایش مدافعان آسمان ولایت بود.
سامانه پدافندی مجید
سامانه دزفول
سامانه تلاش
سامانه پدافندی تلاش را باید یک طراحی بروز و نوین از سامانه اس ۲۰۰ روسی بدانیم که هم اکنون سومین نسل آن در حال خدمت در شبکه پدافند هوایی کشورمان است.
امیر سرتیپ قادر رحیم‌زاده فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خانم الانبیا (ص) کشور گفت که این رزمایش بدون هیچگونه حادثه و اتفاق خاصی و با رعایت تمام اصول ایمنی پایان یافت و به تمام اهدافی که در طرح رزمایش طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی شده بود دست پیدا کردیم.
تاب‌آوری و توانمندی سامانه‌های پدافند هوایی به‌ویژه سامانه‌هایی که طی یک سال گذشته به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور اضافه شده‌اند و در سازمان رزم پدافند هوایی قرار گرفتند، خیلی بیشتر از برآورد‌های علمی و آن چیزی بود که در نشریات این سامانه‌ها قید شده بود.
شاهد همکاری و همراهی بسیار خوب یگان‌های عمل‌کننده اعم از ارتش و سپاه در پیروی از دستورات صادره از سوی فرمانده رزمایش و شبکه یکپارچه پدافند هوایی بودیم و در ارزیابی‌هایی که انجام گرفت، همه یگان‌ها نمره بسیار بالایی اخذ کردند.