خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 31 شهریور 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

اجلاس شانگهای؛ فرصت ترمیم عقب‌ماندگی‌های اقتصادی ایران

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | پنجشنبه، 25 شهریور 1400 - 00:29
جلسه هفته آینده اجلاس شانگهای فرصتی برای گسترش روابط دیپلماسی و اقتصادی ایران است که می تواند نتایج مثبتی برای کشور به همراه داشته باشد.
ايران،اجلاس،شانگهاي،تجارت،كشورهاي،عضو،رسمي،خارجي،عضويت،روسيه ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه با توجه به اینکه کشورهای توسعه یافته، دستاوردهای خود را مدیون به ارتباط با جهان و تجارت خارجی هستند، اجلاس ها و نمایشگاه های زیادی در جهان با هدف توسعه اقتصادی کشورها برگزار می شود.
عضویت در اجلاس های بین المللی راهکار توسعه اقتصاد
در طول یک سالی که ایران به عنوان عضو موقت اتحادیه اقتصادی اوراسیا فعالیت می کند، توانسته آمارهای خوبی ثبت کند همچنین آغاز به تجارت آزاد با کشورهای عضو این اتحادیه کرده است.
اجلاس همکاری شانگهای در سال 2001 برای انجام همکاری های چند جانبه در زمینه های اقتصادی، دفاعی و فرهنگی تاسیس شد که از همان ابتدا کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان در آن به طور رسمی عضو بودند.
علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۰۵ و پس از آن بلاروس به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند که تعداد کشورهای عضو در سال 2005 به 12 کشور رسید اما چندین مرتبه این تعداد ویرایش پیدا کرد و نهایتا امروز این اجلاس 9 عضو دارد.
امروز کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان عضو رسمی اجلاس شانگهای و ایران، هند و پاکستان جزو اعضای غیر رسمی این اجلاس هستند یعنی فعالیت این سه کشور هنوز دائمی نشده است.
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: اجلاس شانگهای بسیاری از مصرف های انرژی در جهان را تامین می کند و به نوعی عمده ترین محصولات مربوط به انرژی توسط کشورهای عضو این اجلاس تولید و فروخته می شود.
با این حال شاید یکی از دلایلی که تا به امروز ایران نتوانسته درآمده ارزی خود را به اندازه، برآورده کند همین عقب ماندن در تجارت خارجی و ارتباط با جهان بوده است.