سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

ادامه پروژه تخریب برکت/ چرا ادعای «پرداخت یک‌میلیارد دلار برای واکسن ایرانی» از اساس کذب است

فارس | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 25 شهریور 1400 - 00:13
این نخستین بار نیست که برخی از رسانه های داخلی همصدا با رسانه‌های معاند اقدام به تخریب دستاورد های ارزشمند دانشمندان داخلی در مجموعه برکت می‌کنند. بسیار ساده لوحانه خواهد بود اگر گمان ببریم که این جوسازی های رسانه ای دنباله‌دار نباشند و همین جا به خط پایان برسند، اما آنچه در میانه این ادعاهای کذب و بازار ادعاهای بی اساس واضح می‌نماید سوء استفاده رسانه های جریان اصلی و معاند از این قبیل اظهار نظرهای سطحی است.
واكسن،رسانه،دولت،بركت،شركت،ادعاهاي،توليد،داخلي،بهداشت،دلار،ا ...

خلاصه خبر

برخی از این ادعاها آنچنان از دایره منطق و انصاف خارج هستند که شاید نادیده گرفتن شان به صواب نزدیک تر باشد.
مطالعات پیش بالینی این واکسن 9 ماه به طول انجامید و بعد از گذر از 3 ماه پر از حادثه سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع اصلی تایید واکسن، مجوز ادامه روند مرحله کارآزمایی بالینی را صادر کرد.
در فاز سوم این مطالعات بود که با تایید مسئولان وزرات بهداشت واکسن کووبرکت موفق به دریافت مجوز تزریق اضطراری شد.
طبق اظهارات مستند مسئولان وزرات بهداشت تا کنون هیچ گونه عقد قرارداری برای پیش خرید واکسن از شرکت شفا فارمد برای دولت صورت نگرفته است.
در حال حاضر چندین میلیون دز از این واکسن تحویل وزرات بهداشت شده و در قبال آن هیچ مبلغی به شرکت شفا فارمد پرداخت نشده است.
متولیان شرکت شفافارمد ضمن اظهار تاسف از انتشار چنین شایعه هایی که بدون ارائه سند و مدرک اعتماد عمومی را خدشه دار می کنند به این ادعا پاسخ داده اند: «همان طور که مسئولان وزارت بهداشت نیز بارها اعلام کرده اند تا کنون هیچ مبلغی از سوی دولت به شرکت شفافارمد پرداخت نشده است و اداعای پیش فروش کردن چندین میلیون دز واکسن به دولت با مبلغ یک میلیارد دلار کذب محض است.
به طور قطع منتشر کنندگان این ادعاهای دروغین از میزان ریالی یک میلیارد دلار اطلاع کافی ندارند اما خوب است با توجه به همین اظهارات بی اساس و فاقد سند خودشان پاسخگوی این سوال باشند و به مردم بگویند چگونه دولتی که در اوج بحران هرگز نتوانست یک میلیارد دلار تخصیص یافته از صندوق ذخیره ارزی را به ستاد مدیریت کرونا پرداخت کند می توانسته یک میلیارد دلار بابت پیش خرید واکسن به بنیاد برکت اختصاص دهد؟
رئیس سازمان غذا و دارو با رد ادعای مطرح شده درباره پیش فروش واکسن برکت از دلایل تسریع روند واکسیناسیون در این روزها می‌گوید: «با دستور ویژه رییس جمهور برای تامین واکسن چندین جلسه کمیته واکسن در طول هفته توسط معاون اول رییس جمهور برای تامین واکسن با حضور رییس بانک مرکزی، وزارت خارجه، رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس جمعیت هلال احمر با بخش هایی که می توانند امر واردات واکسیناسیون را تسهیل کنند تشکیل و موجب شد تا واردات واکسن سرعت بیشتری پیدا کند.»
معاون وزیر بهداشت با تکذیب خبرهای بی اساس مبنی بر پیش فروش واکسن های داخلی و تغییر سیاست های وزارت بهداشت ادامه می دهد: «خبرهای منتشر شده در مورد پیش خرید واکسن از شرکت های داخلی مانند برکت به هیچ عنوان صحت ندارد.
پیش خرید حتی به صورت ریالی هم انجام نشده است و لازم است که مخاطبان این رسانه ها بدانند که این اخبار کذب، مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.»