سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آبشیرین‌کن‌ها خلیج فارس راتهدید می‌کنند/ تغییر بافت جمعیتی آبزیان

مهر | اجتماعی و حوادث، اقتصادی، استان‌ها | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 23:59
ورود پساب آب‌شیرین‌کن‌ها باعث شورتر شدن و گرم‌تر شدن خلیج فارس شده و با اثراتی که در پی دارد، باعث تغییر بافت جمعیتی آبزیان و نابودی برخی از گونه‌ها می‌شود.
آب،فارس،خليج،استان،بوشهر،دريا،پساب،محيط،توليد،حفاظت،زيست،تأم ...

خلاصه خبر

کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس سال‌ها است که علاوه بر تأمین آب شرب مورد نیاز خود، با استفاده از تأسیسات آب‌شیرین‌کن عظیم، برای کشاورزی نیز از شیرین‌سازی آب دریا استفاده می‌کنند.
روزانه میلیون‌ها مترمکعب آب شیرین از خلیج فارس استحصال می‌شود که برای تولید این میزان آب شیرین، چندین برابر آن پساب وارد دریا می‌شود و این پساب خسارت‌های بی‌شماری را به خلیج فارس وارد می‌کند.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان بوشهر دارای وابستگی شدید به منابع آب استان‌های همجوار است و بخش عمده آب مصرفی از طریق استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد تأمین می‌شود.
عبدالحمید حمزه‌پور ایجاد تأسیسات آب‌شیرین‌کن را یکی از راهکارهای اساسی برای تأمین آب شرب مورد نیاز در استان دانست و افزود: با توسعه تأسیسات آب‌شیرین‌کن زمینه کاهش وابستگی آبی استان بوشهر نیز فراهم می‌شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر یکی از مهمترین راهکارهای تأمین آب شرب در استان بوشهر را از ظرفیت شیرین‌سازی آب شور و دریا دانست و تصریح کرد: پروژه‌های متعددی در این زمینه در دست اجرا است.
وی با اشاره به لزوم تأمین آب پایدار در استان بوشهر، تصریح کرد: تلاش می‌شود ضمن حفظ منابع موجود، ظرفیت شیرین‌سازی آب دریا در استان بوشهر افزایش یابد.
رئیس حفاظت محیط زیست دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: یکی از روش‌های تولید آب شیرین از دریا، تولید آب با پساب شور است که پساب راهی دریا می‌شود و باعث تغییر در وضعیت طبیعی دریا می‌شود.
وی با بیان اینکه همزمانی شوری و گرما باعث خطرات بیشتری در دریا می‌شود اضافه کرد: ورود پساب آب‌شیرین‌کن‌ها باعث شورتر شدن و گرم‌تر شدن می‌شود.
طلاب با اشاره به راهکارهای کاهش اثرات پساب ادامه داد: محیط زیست در مجوزهای صاره بر اقدامات کنترلی کاهش اثرات پساب آب شیرین کن‌ها تاکید و همواره نظارت می‌کند.