خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 01 مهر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

باید ابعاد واقعی طرح صیانت از کاربران برای افکار عمومی تبیین شود/ ضرورت سامان بخشی به نابسامانی‌های فضای مجازی

فارس | سیاسی | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 23:35
نشست کارگروه بانوان جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با موضوع تبیین ابعاد طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برگزار شد.
طرح،مجازي،فضاي،كميسيون،مجلس،صيانت،شبكه،حسيني،اجتماعي،قرار،عن ...

خلاصه خبر

کمااینکه رهبر انقلاب نیز به درستی این موضوع را گوشزد کرده اند.
اصل موضوعی که مورد بحث و نقد قرار دارد، این است که طرح تا چه اندازه توانسته در راستای تحقق این هدف گام بردارد.
در نهایت، نسخه سوم به منزله نسخه نهایی به صحن مجلس راه پیدا کرد.
وی با بیان اینکه مجلس در یک جلسه علنی درباره «اصل هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» تصمیم گیری کرد و اصل طرح هنوز مورد بررسی و تصویب قرار نگرفته است، افزود: بر اساس قانون اساسی مجلس شورای اسلامی نمی تواند وظیفه قانون گذاری را به نهاد دیگری واگذار کند اما این موضوع واجد یک تبصره است؛ طوری که در برخی موارد این اختیار به مجلس داده شده که بررسی و تصویب برخی از طرح ها را به دلیل اینکه خیلی تخصصی است یا اینکه شامل اطلاعات محرمانه است و قابلیت طرح در صحن علنی را ندارد و یا به هر دلیل به یک کمیسیون مشترک داخلی در مجلس تفویض کند.
حسینی در ادامه به تبیین مفاد طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی پرداخت و گفت: این طرح واجد یک مجوز کلیدی است که بسیاری از انتقادها به آن باز می گردد.
هدف تنظیم کنندگان طرح این بوده که فکری برای نداشتن ضمانت اجرایی مصوبات شورای عالی فضای مجازی بکنند و به همین خاطر یک ساختار جدید در طرح مذکور تعریف کرده اند.
وی در ادامه به بیان برخی انتقادها درباره ابعاد طرح مذکور پرداخت و گفت: یکی از انتقادها به ترکیب اعضایی است که برای کمیسیون عالی تنظیم مقررات پیش بینی شده است.
این کارشناس رسانه گفت: طرح صیانت از فضای مجازی در بسیاری از حوزه های ماموریتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از این وزارتخانه خلع ید می‌کند و وظایف تنظیم گری این وزارتخانه را به کمیسیون ویژه پیش بینی شده در طرح سپرده است.
وی با بیان اینکه کمیسیون مذکور رکن اساسی طرح صیانت از فضای مجازی است گفت: رییس مرکز ملی فضای مجازی، دادستان کل کشور، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده سپاه، فرمانده ناجا، وزیر ارشاد، وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، صمت و اقتصاد، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، رییس سازمان پدافند غیرعامل، رییس سازمان صدا و سیما و رییس سازمان تبلیغات اسلامی در کنار سه نفر از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی و سه نفر از نظام صنفی یارانه از جمله اعضای تشکیل دهنده کمیسیون عالی تنظیم مقررات هستند.
در طرح مشخصا به این موضوع اشاره شده که خدمات پایه کاربردی از جمله شبکه های اجتماعی ملزم به معرفی نماینده قانونی به کشور ما هستند؛ نماینده ای که وظیفه دارد موارد نقض قانون در کشور ما را به اطلاع شبکه برساند تا برطرف شود.
این کارشناس رسانه درباره دیدگاه منتقدان به این بخش از طرح گفت: منتقدان می گویند اغلب خدمات پایه کاربردی مثل گوگل، توییتر، اینستاگرام و واتس اپ امریکایی هستند و تحریم ها مانع از معرفی نماینده قانونی می شود، بنابراین همه این خدمات با قانون شدن طرح مذکور محدود خواهند شد.
بنابراین روسای سازمان ها و نهادها که امکان مداخله ریز در ماموریت های تنظبم گری را ندارند و حتی اگر نمایندگانی معرفی کنند، باز هم از اقتضای زمان اعضا رسیدگی به این حجم از کار خارج است.
از آن مهمتر آنکه ساختار شورایی این امکان را ندارد که مورد نظارت قرار بگیرد؛ چون اعضا می‌توانند با حواله‌دادن عملکرد و تصمیمات به کلیت شورا، عملا از پاسخگویی فرار کنند.
بنابراین باید فضای نقد تخصصی طرح صیانت مهیا باشد و کمیسیون مشترک مجلس به شکل منطقی به بررسی همه ابعاد این طرح ورود کند و در صدد رفع اشکالاتی که دلسوزان گوشزد می کنند، بر آید.
وی در پاسخ به سوالی درباره علت عدم اقناع سازی افکار عمومی پیرامون این طرح از سوی مجلس، گفت: این دغدغه کاملا به جا است و این سوال مطرح است که چرا برای موضوع به این مهمی از ابتدا پیوست رسانه ای لحاظ نشد.
اما واقعیت این است که برخی از طراحان این طرح قائل به اقناع افکار عمومی نیستند و بیشتر ترجیح می دهند هزینه این طرح را کل مجلس انقلابی پرداخت کند.
در این زمینه لازم است مردم توجیه شوند که مجلس یک کلیت واحد نظیر دولت نیست و افکار و عقاید مختلفی در آن حضور دارند.
حسینی افزود: هر یک از نمایندگان درباره موضوعات مختلف دیدگاه مختص به خود را دارند و از این منظر نباید یک طرح را به کل مجلس نسبت داد؛ کمااینکه در مجلس همین حالا طرح صیانت مخالفانی دارد.
این فعال رسانه‌ای خاطرنشان کرد: البته به محض مطرح شدن طرح صیانت، مجلس به حدی زیر فشار انتقادها قرار گرفت که فرصت و مجالی برای تبیین این طرح پیش نیامد.
از طرفی مجلس ماموریت های محوله زیادی دارد که بعضا نمی داند با اولویت به کدامیک بپردازد.
این یک گام برای پاسخگو شدن کمیسیون عالی است اما کافی نیست و باید ساز و کار دقیقی برای پاسخگویی این ساختار به مجلس پیش بینی شود.
حسینی با تاکید بر اینکه یکی از نقدهای جدی وارد به این طرح، مبهم بودن آن است، افزود: اخیرا تدبیری از ناحیه دلسوزان مجلس انقلابی در هیات رییسه صورت گرفته است به این ترتیب که در چینش اعضای کمیسیون مشترک مجلس که قرار است مبتنی بر اصل 85 قانون اساسی، مفاد این طرح را بررسی کنند، افراد از کمیسیون های تخصصی و حتی بعضا منتقدان منطقی در ترکیب کمیسیون مذکور قرار بگیرند.
وی درباره اینکه برخی نمایندگان مجلس به کلی معتقدند ورود مجلس به طرح صیانت از حیطه وظایف آن خارج است، گفت: این گروه از منتقدان به دنبال ادامه ولنگاری فضای مجازی نیستند بلکه معتقدند با توجه به اینکه رهبری تذکر داده اند که تا جایی که ممکن است در موضوعاتی که وظیفه اجرایی آن کاملا بر عهده دولت است، به جای «طرح» لوایحی از سوی دولت به مجلس بیاد و چون بحث تنظیم گری در فضای مجازی بر عهده دولت است، بهتر این است که دولت در این رابطه لایحه ارائه کند تا در این صورت حدود اختیارات وزارت ارتباطات نیز در نظر گرفته شود.
وی از پیشنهاد برگزاری مناظره و جلسات پرسش و پاسخ بین موافقان و مخالفان طرح صیانت در مجلس که از سوی دبیرکل جمعیت جانبازان مطرح شد نیز استقبال کرد و با اعلام تلاش خبرگزاری‌ها برای برگزاری چنین جلساتی، خواستار همکاری بیشتر مجلسی ها با رسانه ها در این زمینه شد.