سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

عمران‌خان: مشارکت با آمریکا در افغانستان به ضرر پاکستان تمام شد

مشرق | بین‌الملل | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 22:30
نخست وزیر پاکستان گفت: پاکستان به عنوان متحد آمریکا بارها هدف حملات پهپادی قرار گرفت و همزمان مشارکت در افغانستان نیز به ضرر ما تمام شد.
افغانستان،پاكستان،طالبان،آمريكا،دولت،وزير،قرار،كشور،زمان،فرا ...

خلاصه خبر

۸۰ هزار نفر نظامی و غیرنظامی در پاکستان ناشی از پیامدهای حضور آمریکا و ناتو در افغانستان و گسترش دامنه تروریسم به پاکستان جان خود را از دست دادند.
این اولین مصاحبه نخست وزیر پاکستان با یک رسانه بین المللی از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در ماه گذشته و خروج کامل نیروهای آمریکایی از این کشور به شمار می‌رود.
آمریکایی‌ها در افغانستان گرفتار شدند
وی افزود که ایالات متحده باید در اوج حضور خود در افغانستان، نه با خروج، از طریق "قدرت" به دنبال حل و فصل سیاسی با طالبان بود.
جهان به طالبان زمان بدهد
وی درباره اوضاع افغانستان و چگونگی تعامل با دولت موقت طالبان، گفت که اوضاع افغانستان به شدت نگران کننده است و بیم آن می‌رود که تروریسم دوباره در این کشور رشد پیدا کند.
عمران‌خان گفت: بهترین راه برای صلح و ثبات در افغانستان تعامل با طالبان و "ایجاد انگیزه" برای آن‌ها در موضوعاتی مانند پاسداری حقوق زنان و تشکیل یک دولت فراگیر است.
وی افزود: طالبان تمام افغانستان را در دست دارند و اگر بتوانند برای تشکیل یک دولت فراگیر تلاش کنند و همه جناح‌ها را گرد هم آورند، افغانستان پس از ۴۰ سال می‌تواند به صلح برسد.
عمران خان هشدار داد که افغانستان نمی‌تواند توسط نیروهای خارجی کنترل شود.