سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

رویارویی مناطق نفت‌خیز جنوب با مسیر پرچالش نگهداشت تولید

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 21:41
مشاور معاونت نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت گفت:مناطق نفت‌خیز جنوب برای نگهداشت و افزایش توان تولید نفت‌خام با چالش‌های فراوانی روبه‌روست.
توليد،مناطق،شركت،جنوب،ملي،تعميرات،كاهش،توان،نفت،برنامه،مدير، ...

خلاصه خبر

کاهش ۷۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت تولید نفت
مدیرعامل پیشین شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون در بخش دوم سخنانش به بحث تعمیرات اساسی ماشین‌آلات دوار شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب پرداخت و گفت: بر مبنای نامه رسمی معاون مدیر وقت تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با عنوان «کتابچه تحلیلی مقدار تحقق برنامه تعمیرات اساسی شرکت ملّی مناطق نفت‌خیز جنوب در سال ۹۸» که ابتدای سال ۹۹ تهیه و ارسال شده است، پیشرفت تعمیرات اساسی و تعمیرات ماشین‌های دوار مناطق در سال ۹۸ حدود ۳۶ درصد بوده که عددی بسیار هشدار دهنده است.
وی درباره چرایی وجود اختلاف قابل‌توجه میان فعالیت‌های تعمیراتی با برنامه‌ریزی‌ها، گفت: این وضع نامطلوب در تعمیرات اساسی و تعمیرات ماشین‌آلات دوار ناشی از تبعات شیوه‌نامه ابلاغی وزیر نفت مبنی بر برون‌سپاری تعمیرات ماشین‌های دوار و گاه ناشی از عملکرد ضعیف مدیران شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بوده است.
مشاور معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت درباره این بخشنامه گفت: حتی با فرض بی‌نقص بودن ماهیت این شیوه‌نامه، این پرسش مطرح می‌شود که چرا در چنین شیوه‌نامه‌ای، «زمان گذار» لحاظ نشده است؟
به عبارت دیگر پس از ابلاغ شیوه‌نامه وزیر نفت، با هدف کاهش تبعات منفی آن شیوه‌نامه، شیوه‌نامه جایگزین دیگری تدوین شد که اگرچه آن شیوه‌نامه هیچ‌گاه به‌طور رسمی ابلاغ و جایگزین شیوه‌نامه ابلاغی نشد، اما حداقل توانست مانع خسارت‌های بیشتری شود.
مشاور معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت تصریح کرد: هشدار به امر بسیار مهم توقف تولید که در نامه حذف شده مدیر تولید به آن اشاره شده است و شامل تولید پالایشگاهی و گاز شهری نیز می‌شود و می‌تواند امنیت انرژی کشور را به مخاطره اندازد باید بلافاصله توسط مدیرعامل به‌طور جدی توجه و پیگیری می‌شد و به شرکت ملی نفت ایران منعکس می‌شد، نه اینکه با فشار به مدیر تولید از سیستم حذف شود.
از اساس این قبیل رفتار‌ها و اعمال فشار برای تغییر دیدگاه‌های فنی مدیران، زیبنده هیچ مسئولی در نظام جمهوری اسلامی به‌ویژه صنعت نفت نیست.
وی ادامه داد: متأسفانه در شرایطی که این تعمیرات برای مناطق فوریت داشت، هلدینگ پس از حدود ۲۰ روز به نامه مدیرعامل مناطق پاسخ داد و اعلام کرد ما به‌دلیل آشنا نبودن با ماشین‌آلات و شیوه تعمیرات آن‌ها و نشناختن قطعات یدکی و شرکت‌های سازنده و تامین‌کننده این قطعات، قادر به انجام تعمیرات در این بازه زمانی نیستیم و اگر چنین درخواستی دارید، می‌توانیم این فرآیند را در قالب ۶ یا ۷ مرحله عملیاتی کنیم و به‌طور رسمی اعلام کردند که توان تعمیر این ۲۷ دستگاه را ندارند.
مشاور معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت با طرح این پرسش که چرا یک بخشنامه باید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب را ناگزیر می‌کرد با وجود برخورداری از توان تعمیراتی قابل توجه و نیاز فوری به تعمیر ماشین‌آلات، زمان را در جریان نامه‌نگاری با شرکتی که توان و ظرفیت پاسخگویی به نیاز‌های مناطق را نداشت تلف کند؟، گفت: همان زمان که این بخشنامه ابلاغ شد، مدیر مهندسی ساختمان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، مدیر بخش تعمیرات صنعتی و تجهیزات فرآیندی شرکت و معاون مدیر تولید در حوزه تعمیرات و تعدادی دیگری از مدیران، در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل مناطق این شیوه‌نامه را نقد کردند.
مدیر پیشین امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ادامه داد: متأسفانه رویه‌ای که در بخشنامه برون‌سپاری تعمیرات ماشین‌آلات دوار حاکم بود، در طرح توسعه ۲۸ مخزن هم ادامه یافت و اعلام شد مناطق به جز بسته‌های این طرح، مجاز به انجام هیچ فعالیت توسعه، نگهداشت و افزایش تولید در دیگر مخازن و چاه‌ها نیست که اگر در برابر این دستورعمل مقاومت نمی‌شد، خسارت‌هایی به اندازه کل خسارت‌های تحریم، صنعت نفت را متضرر می‌کرد که بحث بسیار مفصلی است و در فرصت مقتضی در ارتباط با آن مطالبی ارائه می‌شود.