خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 31 شهریور 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

غریب آبادی: خواهان مذاکرات نتیجه محوریم/برداشتن تحریم‌ها روی کاغذ، ما را به منزل مقصود نمی‌رساند

فارس | بین‌الملل، بین‌الملل | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 21:30
نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان این‌که ما مدافع و خواهان یک مذاکرات نتیجه محور هستیم، تصریح کرد: برداشتن تحریم‌ها روی کاغذ، ما را به منزل مقصود نمی‌رساند.
ايران،آژانس،حكام،شوراي،سفر،اسلامي،مذاكرات،خواهان،جمهوري،مدير ...

خلاصه خبر

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان این‌که ما مدافع و خواهان یک مذاکرات نتیجه محور هستیم، تصریح کرد: برداشتن تحریم‌ها روی کاغذ، ما را به منزل مقصود نمی‌رساند.
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی درباره نشست فصلی شورای حکام آژانس و سخنرانی امروزش در این نشست بیان کرد: دو موضوع در دستورکار شورای حکام درباره ایران بود، یکی در رابطه با برجام و دیگری در خصوص موضوعات پادمان.
* موضوعاتی که با آژانس در حال بررسی داریم، موضوعات غیرمهم و قدیمی هستند
غریب آبادی ادامه داد: درباره موضوعات پادمانی مجددا تأکید کردم موضوعاتی که با آژانس در حال بررسی داریم، موضوعات غیرمهم و قدیمی هستند.
ظاهرا برخی از کشورهای خاص و تا حدودی دبیرخانه آژانس دوست دارند، این موضوعات را بزرگ نمایی کنند.
چون الان موضوع دیگری در دستورکار آژانس نیست و اگر مذاکرات قدیمی و ناچیز را از دستورکار آژانس بردارند، دیگر آژانس کاری ندارد و به زعم خودشان از نظر جمهوری اسلامی آژانس کلی کار دارد.
وی یادآور شد: این کور بودن هم یک اغراق است چون تعهدات پادمانی ما همچنان در حال اجراست و آژانس به نظارت‌های خود در راستای پادمان ادامه می‌دهد.
نماینده دائم ایران در آژانس درباره سفر آتی رافائل گروسی به تهران نیز بیان کرد: تعاملات و تبادل هیأت‌ها بین ایران و آژانس موضوع عادی است، البته گاهی اوقات در برخی مقاطع خاص این تعاملات و تبادلات تسریع می‌شود مثل سفر روز یکشنبه مدیرکل به تهران و قبل از نشست شورای حکام.
سفر رئیس جدید سازمان انرژی اتمی برای شرکت در کنفرانس عمومی آژانس به وین هم خواهیم داشت.
این دیپلمات ارشد ایرانی یادآور شد: این‌که سفر بعدی مدیرکل آژانس به تهران چه زمانی باشد آن را برنامه ریزی و براساس توافق طرفینی انجام خواهد شد و الان نمی‌توانم تاریخ و دستورکار خاصی را برای آن بیان کنم.
غریب آبادی گفت: این هم در چارچوب تعاملات روتین و عادی آژانس و ایران و به ویژه سازمان انرژی اتمی است و به ویژه در چارچوب فنی و حقوقی صورت می‌گیرد.
وی یادآور شد: این‌گونه نبود که فقط از ایران خواسته باشند به تعهداتش پایبند باشند و در حوزه رفع تحریمی از طرف های دیگر برجام خواستند این اقدام را انجام دهند.
من تفاوت خیلی زیادی بین این نشست و نشست‌های قبلی شورای حکام نمی‌بینم و البته این موضوع مهم تأکید شد که اگر اختلافاتی بین ایران و آژانس وجود دارد باید بین آنها حل شود.