سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

روابط عربستان سعودی و آمریکا به سمت پیچ راهبردی در حال حرکت است؟

فارس | بین‌الملل | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 20:54
پس از تحولاتی که روابط ریاض و واشنگتن بعد از روی کارآمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا شاهد آن بوده، برخی از تحلیلگران به پررنگ‌تر شدن نقش کشورهای عربی کوچک حاشیه خلیج فارس اشاره می‌کنند که به نظر، قرار است جای عربستان سعودی را بگیرند.
سعودي،آمريكا،عربستان،اوباما،روابط،كشور،دولت،بايدن،عربي،فارس، ...

خلاصه خبر

پس از تحولاتی که روابط ریاض و واشنگتن بعد از روی کارآمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا شاهد آن بوده، برخی از تحلیلگران به پررنگ‌تر شدن نقش کشورهای عربی کوچک حاشیه خلیج فارس اشاره می‌کنند که به نظر، قرار است جای عربستان سعودی را بگیرند.
اسناد اولیه‌ای که علنی شده است، نشان می‌دهد که «عمر البیومی» یکی از کارمندان کنسولگری عربستان سعودی در شهر لس‌آنجلس که مطابق با اسناد، جاسوس سازمان اطلاعات عربستان سعودی بوده، در این حادثه دست داشته و به مهاجمان کمک کرده است.
به‌رغم تأکید آمریکا مبنی بر محوریت کشور عربستان سعودی و اهمیت این کشور به عنوان شریک و متحد ایالات متحده آمریکا؛ اما حقیقت آن است که تغییر نگاه‌ها در قبال عربستان سعودی در آمریکا از زمان حملات یازده سپتامبر در سال ۲۰۰۱ ادامه داشته است؛ مسئله‌ای که باراک اوباما رئیس‌جمهور اسبق آمریکا به‌ روشنی آن را بیان کرد».
دوره جورج بوش پسر (۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸)
دوره اوباما (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶)
اما پس از صورت گرفتن تفاهم‌هایی درباره برنامه هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵، روابط میان ریاض و واشنگتن متشنج شد که سعودی‌ها در جریان سفر باراک اوباما به کشورشان با اخلال در پروتکل‌های رسمی و بیان اظهاراتی پراکنده درباره جدایی آمریکا و عربستان نارضایتی خود را از این موضوع ابراز کردند.
اما با این حال، کشته شدن «جمال خاشقچی» ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در مقر کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه، ترامپ و دولت او را در تنگنا قرار داد چراکه در پی این ترور، خشم شدیدی محافل رسانه‌ای، آکادمیک و سیاسی آمریکا را فراگرفت و مطالبات در این کشور درباره پایان دادن به حمایت‌های آمریکا از عربستان سعودی و محاکمه ولی‌عهد بیشتر و بیشتر شد.
دولت جو بایدن
این وبگاه لبنانی اضافه کرد: «اوباما "از دکترین سیاست خارجی که او را مجبور به تعامل با عربستان سعودی به عنوان یکی از متحدان [آمریکا] می‌کرد، خشمگین" بود.
آمریکا جدیدترین سامانه‌های موشکی و آتشبارهای پاتریوت را تابستان امسال از عربستان سعودی خارج کرد؛ به‌رغم آنکه عربستان سعودی در پی حملات یمنی‌ها علیه خود که در پاسخ به جنگ مستمر ریاض علیه اراضی یمن تداوم دارد، به سامانه‌های پدافند هوایی پیشرفته نیاز داشت.
شاید مصر نیز در آینده در مشرق عربی نقش راهبردی داشته باشد».