سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

اسکورت ۵ هزار کشتی تجاری طی ۱۳ سال گذشته

مهر | سیاسی | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 20:30
معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: از سال ٨٧ تاکنون ۵ هزار کشتی تجاری را اسکورت کرده‌ایم.
ارتش،اشاره،كشور،عبور،سياري،دريايي،درياي،معاون،حضور،ايران،دري ...

خلاصه خبر

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۷ که مقام معظم رهبری تدبیر فرمودند که نیروی دریایی باید در دریای آزاد حضور داشته باشد، این آینده را برای خودمان ترسیم کردیم که چگونه حرکت کنیم تا به اینجا برسیم، گفت: سفرهای دریایی از این سال به فرموده فرمانده کل قوا شروع شد، ما یک جابجایی از خلیج فارس به سمت سواحل مکران داشتیم و به سمت دریانوردی در دریاهای آزاد رفتیم.
معاون هماهنگ‌کننده ارتش با اشاره به اینکه شرایط دریا در دریای بسته مانند دریای خزر و یا دریای نیمه‌بسته مانند خلیج فارس کاملا از لحاظ شرایط جوی با هم متفاوت است، به طوری که طول امواج متفاوت است و شرایط خاص خود را دارند، افزود: دریانوردی در دریای آزاد تجهیزات خاص خود را می‌خواهد، دو ناوگروه به سمت آب‌های آزاد حرکت کردند، ما موظف شدیم امنیت خطوط مواصلاتی خود را فراهم کنیم.
معاون هماهنگ‌کننده ارتش ادامه داد: دریانوردی در دریا برای توسعه دیپلماسی مطرح است، وقتی در دریای آزاد حضور پیدا کردیم به بنادر مختلف کشورهای حاشیه اقیانوس هند رفت و آمد کردیم و توسعه دیپلماسی کشور صورت گرفت.
امیر سیاری با اشاره به اینکه ناوگروه‌های ما در خلیج عدن رفت و آمد می‌کردند، اظهار کرد: امروز هفتاد و هفتمین ناوگروه ما در دریای سرخ است که چند نقطه عطف داشت، یک ناوگروه در سال ۸۹ برای اولین بار از سوئز عبور کرد که بسیار در دریا نوردی اثرگذار بود، ناوگروه دیگری در سال ۹۰ باز از سوئز عبور و در مدیترانه حضور پیدا کرد.
وی ادامه داد: سومین ناوگروه در سال ۹۱ اعزام شد که در دریای جنوب چین و در بندری در چین پهلو گرفت، چهارمین ناوگروه در بندری در آفریقای جنوبی پهلو گرفت، در لابلای آن‌ها ناوگروه‌های دیگری هم بودند که در برخی دیگر از کشورها حضور داشتند و رفت‌ و آمد کردند.
وی خاطرنشان کرد: از هیچ کشوری درخواست نکردیم که مشکل داریم و می‌خواهیم پهلو بگیریم، از جاهای ناشناخته عبور کردیم به طوری که دماغه «امیدنیک» شرایط جوی بسیار خطرناکی دارد، اما عبور کردیم، استکبار جهانی علی‌رغم اینکه اعلام می‌کنند اشراف اطلاعاتی دارند، اما در ابهام بودند که ما کجا می‌رویم.
وی در واکنش به گزارش سال ۲۰۱۱ سی‌ان‌ان از عدم توانمندی ایران برای حضور در آب‌های اقیانوس اطلس ادامه داد: سخنگوی وقت کاخ سفید اشاره کرد که ما حرف‌های نیروی دریایی ایران را جدی نمی‌گیریم، مسیر ۹ هزار و ۵۰۰ مایل است که نزدیک ۲۰ هزار کیلومتر می‌شود، لذا آن‌ها می‌گفتند ناوهای ایران نمی‌توانند دریانوردی کنند.
امیر دریادار سیاری با اشاره به اینکه همین اتفاق در مدیترانه برای رژیم صهیونیستی افتاد به‌گونه‌ای که از کنار رژیم صهیونیستی عبور کردیم گفت: این جرأت سرباز ایران اسلامی است که در سواحل رژیم صهیونیستی باشیم و ما چنین رژیمی را به رسمیت نمی‌شناسیم.