خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 30 شهریور 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

سیاری دریادار سیاری:از سال ٨٧ تاکنون ۵ هزار کشتی تجاری را اسکورت کرده‌ایم

ایسنا | سیاسی | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 19:53
معاون هماهنگ کننده ارتش ماموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش را تشریح کرد.
ارتش،اشاره،كشور،دريايي،عبور،سياري،درياي،معاون،حضور،ايران،دري ...

خلاصه خبر

معاون هماهنگ کننده ارتش ماموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش را تشریح کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی امشب با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره ماموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش مطالبی را بیان کرد.
وی با اشاره به اینکه از سال ۸۷ که مقام معظم رهبری تدبیر فرمودند که نیروی دریایی باید در دریای آزاد حضور داشته باشد، این آینده را برای خودمان ترسیم کردیم که چگونه حرکت کنیم تا به اینجا برسیم گفت: سفرهای دریایی از این سال به فرموده فرمانده کل قوا شروع شد، ما یک جابجایی از خلیج فارس به سمت سواحل مکران داشتیم و به سمت دریانوردی در دریاهای آزاد رفتیم.
وی با اشاره به اینکه شرایط دریا در دریای بسته مانند دریای خزر و یا دریای نیمه بسته مانند خلیج فارس کاملا از لحاظ شرایط جوی با هم متفاوت است به طوری که طول امواج متفاوت است و شرایط خاص خود را دارند افزود: دریانوردی در دریای آزاد تجهیزات خاص خود را می‌خواهد، دو ناو گروه به سمت آب‌های آزاد حرکت کردند، ما موظف شدیم امنیت خطوط مواصلاتی خود را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: دریانوردی در دریا برای توسعه دیپلماسی مطرح است، وقتی در دریای آزاد حضور پیدا کردیم به بنادر مختلف کشورهای حاشیه اقیانوس هند رفت و آمد کردیم و توسعه دیپلماسی کشور صورت گرفت.
معاون هماهنگ‌کننده ارتش با اشاره به اینکه ناوگروه‌های ما در خلیج عدن رفت و آمد می‌کردند اظهار کرد: امروز هفتاد و هفتمین ناوگروه ما در دریای سرخ است که چند نقطه عطف داشت، یک ناو گروه در سال ۸۹ برای اولین بار از سوئز عبور کرد که بسیار در دریا نوردی اثرگذار بود، ناو گروه دیگری در سال ۹۰ باز از سوئز عبور و در مدیترانه حضور پیدا کرد.
وی ادامه داد: سومین ناوگروه در سال ۹۱ اعزام شد که در دریای جنوب چین و در بندری در چین پهلو گرفت، چهارمین ناو گروه در بندری در آفریقای جنوبی پهلو گرفت، در لابلای آن‌ها ناوگروه‌های دیگری هم بودند که در برخی دیگر از کشورها حضور داشتند و رفت‌وآمد کردند.
امیر دریادار سیاری تصریح کرد: ۷۷ ناوگروه در بحث تامین امنیت اقتصادی کشور اثرگذار بودند لذا توسعه دیپلماسی اقتصادی صورت گرفته است که گل سرسبد این ناوگروه ها، ناو گروه ۷۵ بود.
امیر دریادار سیاری با اشاره به اینکه همین اتفاق در مدیترانه برای رژیم صهیونیستی افتاد به گونه‌ای که از کنار رژیم صهیونیستی عبور کردیم گفت: این جرأت سرباز ایران اسلامی است که در سواحل رژیم صهیونیستی باشیم و ما چنین رژیمی را به رسمیت نمی‌شناسیم.