سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

کاهش شیب شمال و جنوب نیازمند هم‌افزایی دولت و شهرداری

مهر | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 19:53
کاهش فاصله شمال و جنوب تهران به عنوان یکی از برنامه های مدیریت شهری ششم تهران با توجه ویژه به نوسازی بافت فرسوده آغاز شده است، اما کارشناسان کاهش این شکاف را نیازمند همکاری دولت می دانند.
تهران،شمال،شهر،جنوب،شهري،مناطق،فاصله،پايتخت،جنوبي،شكاف،امكان ...

خلاصه خبر

اختلاف جغرافیایی شمال و جنوب تهران به مرور زمان، طی ۲۰۰ سال گذشته به یک شکاف اجتماعی تبدیل شد، شکافی که هر روز عمیق‌تر می‌شود
اقبال شاکری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی که سابقه عضویت در شورای شهر تهران را دارد در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره رفع این چالش همیشگی گفت: فاصله شمال و جنوب تهران هم در کالبدی و روح شهر وجود دارد، نوع معماری و شهرسازی متفاوت یکی از مهمترین دلایل ایجاد این تفاوت است.
وی افزود: جنوب و شرق تهران در معرض مخاطرات زلزله است و دسترسی‌های ارتباطی کمی نسبت به مناطق شمالی تهران دارند، هرچند در شمال تهران هم می‌توان لکه‌هایی شبیه به معضلات جنوبی را دید اما تفاوت اصلی در عدالت شهری در دسترسی به سرانه‌ها است.
توجه توأمان به کالبد و روح شهر از تأکیدات شهردار جدید تهران نیز هست، زاکانی معتقد است در سال‌های گذشته در رابطه با کالبد شهر اقداماتی انجام شده ولی در دوره‌هایی شیوه توسعه برخلاف موازین انقلاب اسلامی هم بر پایتخت حاکم بوده و به مسائل نرم افزاری پر کننده خلأ عدالت در شمال و جنوب تهران توجه نشده است بنابراین باید گام به گام مسیر تحقق اهداف را تسهیل کنیم.
محلات جنوبی تهران برخلاف تصور رایج امکان رشد و توسعه بیشتری دارند
مهدی اقراریان عضو شورای شهر ششم تهران در گفت و گو با مهر یکی از مهمترین علل ایجاد این شکاف اجتماعی را عدم توجه جدی طرح تفصیلی تهران به فاصله شمال و جنوب دانست و گفت: به دلیل اینکه در شمال تهران امکانات متنوعی وجود دارد ناخودآگاه ثروت به سمت شمال حرکت کرده است و آن چیزی که می‌تواند فاصله شمال و جنوب تهران را تغییر بدهد برعکس کردن این هرم است.
تغییر هرم ثروت در تهران از مناطق شمالی و برخوردار به مناطق جنوبی نیاز به حمایت‌های دولت است
کم شدن فاصله شمال و جنوب شهر مهمترین مطالبه و دغدغه شهروندان
در نظرسنجی تابستان ۹۶ بعد از آلودگی هوا و ترافیک، کم شدن فاصله شمال و جنوب شهر مهمترین مطالبه و دغدغه مردم بوده است.