خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 30 شهریور 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

ظهره وند: شکست ایالات متحده از پیگیری راهبردهای منطقه‌ای

مهر | بین‌الملل | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 19:06
برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع افغانستان و چشم‌انداز تحولات در این کشور روز گذشته با مشارکت خبرگزاری مهر و با حضور دکتر ظهره وند سفیر اسبق ایران در افغانستان برگزار شد.
افغانستان،طالبان،آمريكا،دولت،سرپرست،خارجه،وزارت،كشور،شكست،حض ...

خلاصه خبر

خروج آمریکا از افغانستان
ابوالفضل ظهره وند فرار مفتضحانه آمریکاییها از صحنه افغانستان را در چارچوب پروژه و راهبرد ایالات متحده دانست که در زمان ترامپ به آن دست یافتند و گفت: آمریکا در مذاکرات دوحه قطر با طالبان به این جمع‌بندی و نتیجه رسید و موقع خروج خودشان را هم ۱۱ سپتامبر قرار دادند.
اما در طول همین مدت بیش از هشت هزار نفر در افغانستان شامل نظامیان و غیر نظامیان بر اثر عملیات طالبان و آمریکا کشته شدند.
وی افزود: اگر آمریکا از افغانستان فرار نمی‌کرد و با طالبان به توافق نمی‌رسید معضلات آن‌ها بیشتر می‌شد زیرا در باتلاق افغانستان هم فرو می‌رفت.
تلاش ایران، ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان است
سید رضا صدرالحسینی درباره نقش ایران در معادلات افغانستان اظهار کرد: تلاش جمهوری اسلامی در گفتگوهای مستقیم و غیرمستقیم با طالبان تشکیل یک دولت فراگیر است.
وی از برآورده نشدن انتظارات از طالبان در افغانستان گفت و بیان کرد: انتظار این بود که طالبان همکاری بیشتری با اقوام و گروه‌های متعدد داشته باشد اما این اتفاق رخ نداد.
وی با انتقاد از نگاه منفی صرف به طالبان عنوان کرد: کسانی که در خارج از افغانستان نشسته‌اند و برای این کشور تصمیم سازی می‌کنند و فکر می‌کنند طالبان همه چیز را خواهد برد، دچار اشتباه خواهند بود.
صدرالحسینی درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در معادلات افغانستان تصریح کرد: تلاش جمهوری اسلامی در گفتگوهای مستقیم و غیرمستقیم با طالبان تشکیل یک دولت فراگیر است زیرا ایران علاقه مند است همه اقوام در حاکمیت افغانستان حضور داشته باشند.
وی با تأکید بر اینکه باید به طالبان بدون قضاوت فرصت داد، تأکید کرد: بدون اینکه بخواهیم طالبان را تخریب کنیم و شرایطی ایجاد کنیم که طالبان روی لجبازی بیفتد، باید اعلام کنیم دولت طالبان را در شرایطی به رسمیت می‌شناسیم که دیگر اقوام این کشور به میزان تاثیرگذاری‌شان در حاکمیت افغانستان حضور داشته باشند.
طالبان می‌تواند این خواسته را تأمین کند که تاکنون هم انجام داده است.
آمریکا در بعد ملت سازی و دولت سازی و همچنین آموزش ارتش افغانستان دچار شکست شده است به گونه‌ای که با آمدن طالبان، شاکله ارتش افغانستان از هم می‌پاشد.
کسب مشروعیت، محور کنفرانس خبری سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان
بهنام یزدانی با اشاره به حضور خود در کنفرانس خبری سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان گفت: سرپرست وزارت امور خارجه دولت طالبان روی چند موضوع تأکید بیشتری داشت؛ نخستین موضوعی که به آن اشاره کرد وضعیت آوارگان در داخل افغانستان است.
در این راستا معاون دبیر کل سازمان ملل، سفیر چین و کابل در افغانستان با سرپرست وزارت خارجه طالبان دیدار کردند.