خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 31 شهریور 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

رشد 12.8 درصدی نقدینگی در 5 ماه اول امسال

فارس | برگزیده، اقتصادی | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 18:11
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه حجم نقدینگی در پایان مردادماه 1400 به رقم 3 هزار و 921 هزار و 430 میلیارد تومان رسید، تصریح کرد: این نرخ نسبت به پایان سال 1399 معادل 12.8 درصد و نسبت به مرداد ماه سال گذشته 39.1 درصد رشد داشته است.
بانكي،بانك،مركزي،شبكه،درصد،رئيس،بانكها،نقدينگي،تومان،پايان،ك ...

خلاصه خبر

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن اشاره به نرخ سود بین بانکی گفت: نرخ سود بازار بین بانکی در ۲۱ شهریور ماه سال جاری به ۱۸.۶۵ درصد رسیده و حجم معاملات نیز در این بازه زمانی حدود 84 هزار میلیارد تومان بوده است.
رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه تاکنون ۱۷ مرحله حراج اوراق مالی اسلامی دولت برگزار شده است، تصریح کرد: طی برگزاری این تعداد حراج، در مجموع 32.2 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی توسط کارگزاری بانک مرکزی به فروش رسیده است.
همچنین در همین زمینه با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تعدیل های لازم در مورد نرخ بازدهی اوراق به عمل آمده است.
وی در ادامه تاکید کرد: به منظور اجرای کامل مصوبه شورای پول و اعتبار درخصوص کنترل ترازنامه شبکه بانکی، بانکها باید حداقل ۳ درصد از کل سپرده‌هایشان را به صورت اوراق مالی اسلامی نگهداری کنند و در این باره نیز ضروری است شبکه بانکی اهتمام لازم را به عمل آورد.
همچنین از 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده برای واردات کالای اساسی شامل گندم، حدود 3250 میلیارد تومان از سوی بانکها برای این مهم تسهیلات پرداخت شده است.
همچنین بنا به اعلام رئیس کل بانک مرکزی طی پنج ماهه ابتدایی سال 1400، بالغ بر 213.5 هزار میلیارد ریال تسهیلات به 735 شرکت دانش بنیان پرداخت شده است.