خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 30 شهریور 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

التیام زخم‌های مزمن با استفاده از نانو شیمی

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 17:55
تیمی از محققان چینی تحقیقاتی را در زمینه ترمیم زخم‌های مزمن به کمک نانو شیمی انجام داده‌اند که می‌توان از این روش برای درمان زخم‌های مزمن استفاده کرد.
محيط،گلوكز،ديابتي،محلول،اكسيژن،پراكسيد،هيدروژن،اسيد،فعال،درم ...

خلاصه خبر

محققان با استفاده از محلول نانوکپسول‌هایی که محیط زخم را تغییر داده و گونه‌های فعال اکسیژن را آزاد می‌کنند، باکتری‌های عفونی زخم را غیرفعال کردند.
این پراکسید، هیدروژن را در محیط نزدیک سلول‌های باکتریایی، مستقیما یا روی دیواره سلولی آن‌ها تجزیه می‌کند؛ بنابراین نانوذرات پلاتین به طور خاص به عنوان کاتالیزوری برای این نقش مناسب هستند.
آنزیم میکروبی گلوکز اکسیداز که قبلا در تشخیص پزشکی و صنایع غذایی شناخته شده است، از اکسیژن برای تبدیل گلوکز به اسید گلوکونیک، تشکیل پراکسید هیدروژن و محلول اسیدی استفاده می‌کند.
محلول نانوکپسول روی کشت‌های باکتریایی استافیلوکوکوس اورئوس آزمایش شد و در نهایت باکتری‌ها را در عرض چند ساعت از بین برد.
این تیم سپس زخم‌های عفونی مزمن را در موش‌های دیابتی درمان کردند و نتایج به دست آمده این بود که در شرایط یکسان، فقط زخم‌های تحت درمان با محلول نانوکپسول به طور کامل و سریع بهبود یافتند.
نویسندگان تاکید کردند این روش نیازی به سنتز مواد جدید ندارد.