سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

سفر به تنگه مرگ!

فارس | استان‌ها | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 17:37
تنگ براق نام دره زیبایی است در شمال استان فارس که نام خود را از روستای نزدیک دره، گرفته است.
تنگه،دره،منطقه،مسير،سفر،آب،براق،تنگ،سنگ،شب،درياچه،شيراز،ماشي ...

خلاصه خبر

این تنگه از نظر جغرافیایی در جنوب شهرستان آباده، غرب اقلید، شرق دژکرد و شمال شیراز و کامفیروز واقع شده و مسیر دسترسی به آن هم بسیار متنوع می باشد.
تنگ براق در ۲۰ کیلومتری شهرستان سده است و در طی این مسیر، دریاچه سد ملاصدرا خود را نمایان می کند که در بالا دست دره تنگ براق، قرار گرفته و همین موضوع گاهی باعث حوادث دلخراشی در این دره شده است.
این تنگه تلفیقی است از انبوه درختان سربه فلک کشیده با سرسبزی شگفت انگیز خاص خود، چشمه‌های کوچک و بزرگ متعدد، رودخانه‌ای خروشان، غارهای زیبا، آبشارها، آبچک‌ها و ستونهای آهکی بکر و دست نخورده و تخته سنگ های کوچک و بزرگ درون و کناره های آب.
ارتفاع دیواره‌های این دره در برخی نقاط به ۳۰۰ متر هم می‌رسد،دره تنگ براق در ارتفاع ۱۹۴۰ متر از سطح دریا قرار دارد.
آب و هوای خنک این منطقه در بهار و تابستان، جذابیت آن را دو چندان کرده و ماشین هایی با پلاک های اصفهان و یزد، بیشتر از همه به چشم میخورد.
البته دلیل دیگری که باعث مرگ هم وطنان در این تنگه شده، این است که در مواقع پرآبی، وقتی دریچه سد ملاصدرا باز می‌شود، سرعت آب در تنگه بسیار زیاد می گردد و حتی شناگران حرفه ای هم در برخورد با سنگ ها، آسیب دیده و غرق می شوند، در سال گذشته(۱۳۹۹) یک مربی کشوری غواصی به نام مریم مسعودی، در این تنگه، غرق شد.
اگر می‌خواهید شب را در اطراف تنگه به صبح برسانید حتما به صورت گروهی به این منطقه سفر کنید.