سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آیت‌الله رشاد: با علم سکولار نمی‌شود زیست مؤمنانه داشت / حوزه‌ علمیه باید علوم انسانی اسلامی تولید کند- اخبار دین ، قرآن و اندیشه - اخبار فرهنگی تسنیم

تسنیم | فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 17:36
عمده مسائل در دست متخصصان علوم انسانی است که غالباً هم انسان‌های سالم و متدین هستند اما با معارف دینی آشنایی ندارند که علوم انسانی اسلامی تولید کنند؛ حوزه علمیه باید این کار را انجام دهد.
دين،علم،حوزه،عالم،علوم،ديني،انساني،ضلع،علميه،اسلامي،متحد،معن ...

خلاصه خبر

وی افزود:در فلسفه و حکمت صدرایی مبنایی تحت عنوان اتحاد علم، عالم و معلوم و اتحاد عقل، عاقل و معقول وجود دارد.
گفته می‌شود که عالم و علم او متحد هستند چرا که علم با معلوم متحد است یعنی معلوم به علم بدل شده است، این سه عنصر متحد و یکی هستند کسی که عالم است علم به وجود او و وجود او به علم بدل شده است و علم نه به نحوه وصولی بلکه به نحو شهودی، حاکی از معلوم است.
رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه با بیان اینکه علامه طباطبایی نیز به نحوی علم حصولی را تقریباً علم حضوری می‌دانند.
یا عالم آنگاه عالم است که دین مجسم شده باشد، صورت معرفتی دین را دریافت کرده و به آن متحد شده است.
در حوزه علم دینی را فرامی‌گیریم و عالم دین می‌شویم.
آیت‌الله رشاد با نقد سخن برخی که در دهه‌های اخیر مطرح می‌کنند مبنی بر اینکه "معرفت دینی غیر از دین است" تأکید کرد: اگر معرفتی حاصل شد که با دین متحد نبود آن معرفت نیست و جهل است.معرفت آن است که با متعلق معرفت متحد باشد عالم دین باید خود دین شود.
دین علم دارد و گزاره‌های علمی در متن دین وجود دارد.
علوم دینی که ما در حوزه‌های علمیه می‌‌خوانیم بخشی از علم دینی است اما علم دینی به همان مفهوم دانشی است.
تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) اظهار کرد: آیت‌الله جوادی آملی می‌فرمایند باید حوزه و دین به علم جهت دهند، آنگاه که ما مبدا و معاد علم را از دین گرفتیم علم دینی می‌شود.
ضلع دیگر دین اخلاق یا ارزش‌ها و ضدارزش‌ها و فضائل و رذائل است.
صرف خواندن دروس رسمی حوزه کافی نیست ما به علم دینی احتیاج داریم چراکه نمی‌شود با علم سکولار یا الحادی زیست مومنانه داشت.
ما باید علم دینی و علوم انسانی اسلامی تولید کنیم.
در نظام جمهوری اسلامی تعارض علم و دین، بین شریعت و علوم انسانی اما در غرب تعارض علم و دین تعارض بین فیزیک و شیمی با الهیات است؛ علم سکولار یا الحادبنیان غرب با الهیات مشکل دارد و نمی‌تواند خدا را با علم ببینند.