خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 01 مهر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

دولت سیزدهم به دنبال دیپلماسی اقتصادی با همسایگان/ چرا سفر مصطفی الکاظمی به تهران مهم بود؟

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 08:12
کارشناسان معتقدند استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی کشورهای منطقه درآمد ارزی زیادی برای کشور دارد.
عراق،ايران،كشور،دولت،روابط،خارجي،كشورهاي،اقتصادي،جمهوري،اسلا ...

خلاصه خبر

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛
به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سفر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به جمهوری اسلامی ایران و دیدارش با روسای جمهور و مجلس دارای ابعاد گسترده سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و...
بود که توانست رابطه عمیق جمهوری اسلامی ایران و عراق را به جهان مخابره کند.
سفر نخست‌وزیر عراق به جمهوری اسلامی ایران به این علت که اولین سفر یک مقام عالی رتبه خارجی به ایران در دولت سیزدهم بود اهمیت زیادی برای رسانه های مختلف داخلی و خارجی داشت، به طوری که بیش‌تر رسانه‌ها از مشخص شدن سیاست خارجی دولت جدید جمهوری اسلامی ایران و توجه به ظرفیت‌های همسایگان و کشورهای منطقه خبر دادند.
دولت سیزدهم نیز که پذیرای اولین میهمان خارجی خود بود عراق را به عنوان کشور دوست و برادر خود شمرد و استفاده از ظرفیت همسایگان را اولویت اول خود قرار داد.
حسن عابدینی کارشناس مسائل بین‌الملل در رابطه ابعاد همکاری که ایران و عراق با یکدیگر همکاری خواهند داشت به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بازدید مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق از جمهوری اسلامی ایران به دلیل که نخستین دیدار یک مقام بلندپایه خارجی در دولت سیزدهم است و نخستین استقبال رسمی سید ابراهیم رئیسی از یک مقام رسمی خارجی دارای اهمیت بود.
حسن عابدینی درباره حضور نظامی کشورهای دیگر در عراق توضح داد: نکته دارای اهمیت دیگر که در دیدار آقای رئیسی و الکاظمی مطرح شده مصوبه‌ای است که در مجلس عراق در یک سال نیم گذشته تصویب شد و خروج نظامیان آمریکایی از عراق را مطالبه میکرد.
ماندن نیروهای خارجی در عراق یکی از عواملی بوده که همکاری های ایران را با عراق مخل کرده بود که بر اساس این مصوبه و بعد از خروج کشورهای خارجی از عراق همکاری های بین ایران و عراق قطعا افزایش خواهد یافت و زمینه گسترش روابط تهران، بغداد فراهم خواهد شد.
درمجموع به نظر می رسد این توافق هایی که بین ایران و عراق انجام شده نویدبخش این مورد است که روابط بین دو کشور به سطوح عالی خود خواهد رسید.