سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

وام ازدواج و بندی که در آن اجرایی نشد!/ هفت خان ناتمام وام ازدواج

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | چهارشنبه، 24 شهریور 1400 - 08:06
شاید برای بسیاری از زوجین سوال ایجاد شود که چرا بند تضمین حساب یارانه افراد برای اخذ وام ازدواج بلاتکلیف مانده است؟
وام،ازدواج،يارانه،ضمانت،تومان،مبلغ،حساب،جوان،دريافت،قانون،بو ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بانک مرکزی موظف است از محل پس‌انداز و قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله پرداخت کند که با توجه به سن مبلغ این وام تغییر می‌کند.
تاثیر سن در مبلغ وام
به عنوان مثال، اگر مرد ۲۵ سال سن داشت و در محدوده وام قرض الحسنه ازدواج ۱۰۰ میلیونی بود ولی زن ۲۴ سال، در کل به این زوج ، ۱۷۰ میلیون تومان وام ارائه می‌شود.
برای بقیه زوج‌ها که از فروردین ۹۷ تا کنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، هر کدام ۷۰ میلیون تومان و در مجموع ۱۴۰ میلیون تومان وام ارائه می‌شود.
برای بررسی این موضوع به عنوان متقاضی وام ازدواج به برخی از بانک‌ها مراجعه کردیم.
اگر مبلغ وام ۲۰ میلیون تومان بود، از حساب یارانه به عنوان ضمانت می‌شد استفاده کرد، اما برای این مبالغ بالا این کار درست نیست.
البته مشکلات وام ازدواج برای جوانان پایانی ندارد و صفوف ثبت نام و انتظار برای دریافت این وام برای بسیاری از زوج ها دردسر ساز شده است.
یکی از متقاضیان دریافت وام ازدواج در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در باره هفت خان دریافت وام ازدواج می گوید: ابتدای سال ۱۴۰۰ ازدواج کردیم و یک ماه بعد یعنی اردیبهشت ماه اقدام به دریافت وام کردیم.
زوجی دیگر در گفت و گو با زاشگاه خبرنگاران جوان از بلوکه شدن قسمتی از وام ازدواجشان و اخذ جریمه دیرکرد برای پرداخت وام می گویند.