خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1867390 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

وضعیت ساختار عتبات عالیات باید روشن شود/ نمی‌توان بیمه و تغذیه زائران را نادیده گرفت

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 18:34
نماینده، ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی خواستار روشن شدن وضعیت ساختار عتبات عالیات شد و بر لزوم توجه به توانمندسازی مجموعه فعال در حوزه گردشگری دینی تأکید کرد.
توانمند،المسلمين،سازمان،برنامه،امور،ايراني،سفر،تصريح،ديني،خو ...

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت:
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسکر نماینده، ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی امروز در جمع نمایندگان شرکت‌های مرکزی کارگزاران امور زیارتی سراسر کشور اظهار کرد: در نظام مدیریتی اسلام، افرادی که مسئولیت بر عهده می‌گیرند، موظفند با مدیریت درست، مشکلات را حل کنند و اگر نمی‌توانند شرعا باید کنار بروند.
وی افزود: در متون دینی و فرمایشات امام امت (قدس سره) آمده است اگر شما می‌توانید خدمت کنید، موظفید خود را عرضه نمایید، ولی اگر نمی‌توانید؛ بگویید نمی‌توانم و مسئولیتی را اشغال نکنید.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اهمیت زیارت و گردشگری دینی را یادآور شد و با اشاره به اینکه در روایات و ادعیه به زیارت امام حسین (ع) و ائمه معصومین(ع) اکیداً توصیه شده است، گفت: هدف اصلی زیارت، بیعت با ائمه و آشنایی با دستورات و رهنمود‌های این بزرگواران است.
وی با بیان اینکه در زیارت ائمه می‌خوانیم «اَشهَدُ اَنَّکَ تَسمَعُ کلامی و تَرَون مقامی وَ تَرُدَّ سلامی» افزود: ما امامان معصوم را زنده می‌دانیم و شهادت می‌دهیم آن‌ها ما را می‌بینند، سلام ما را می‌شنوند و جواب سلام ما را می‌دهند، بنابراین باید تلاش کنیم این فرهنگ زنده بماند.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر با بیان اینکه سازماندهی اینگونه کار‌ها نیازمند برنامه ریزی دقیق است، گفت: دفاتر خدمات زیارتی می‌توانند با فعالیت دراین مسیر درآمد معقول هم داشته باشند، لیکن سودجویی و اجحاف به مردم خلاف شرع است.
وی تاکید کرد: اگر کسانی به عشق خدمتگزاری به مکتب اهل بیت وارد این مسیر شوند و فعالیتی انجام بدهند که به تسهیل سفر و بهره معنوی زائر منجر شود و در مقابل سودی هم عاید آن‌ها بشود از نظر شرعی مانعی ندارد، لیکن هدف اصلی باید خدمت به زائران و ایجاد بستر برای تحول روحی و معنوی آنان باشد.
نماینده، ولی فقیه با اشاره به اینکه امروزه در دنیا، گردشگری به عنوان یکی از بزرگترین حرفه‌ها مورد توجه جدی قرار دارد، افزود: این حوزه علاوه بر گردش مالی بالا، اشتغالزایی هم دارد و می‌تواند برای کشور سود آور باشد.
وی به نمونه‌هایی ازجذب گردشگر در کشور‌های خارجی و برنامه ریزی و سرمایه گذاری دراین حوزه اشاره کرد و با بیان اینکه در کشور ما متاسفانه به این ظرفیت عظیم بی توجهی شده است، گفت: ایران با برخورداری از تنوع آثار مذهبی، تاریخی و جاذبه‌های مختلف توریستی، ظرفیت خوبی برای درآمد زایی دارد و می‌تواند به ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری نیز کمک جدی کند.
وی با اشاره به اینکه افرادی که می‌خواهند مسئولیتی بعهده بگیرند نباید ترسو و بخیل باشند، تصریح کرد: وظیفه حکومت‌ها ایجاد رفاه و شغل برای مردم است و باید بستر آن را فراهم سازند.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه روشن شدن وضعیت ساختارعتبات عالیات را ضروری خواند و از اینکه تاکنون به سیاست گذاری در این حوزه توجه جدی نشده است ابراز تاسف و تصریح کرد: مسئولیت‌های سازمان حج و زیارت وشرکت شمسا در حوزه عتبات باید از هم تفکیک و مشخص شود، و وظایف هرکدام نیز به دقت تدوین گردد تا هردو مکمل هم در اداره امور باشند.
وی با اشاره به رقابتی که دراعزام زائر به عتبات میان آزادبر‌ها و سازمان حج وزیارت وجود دارد، تاکید کرد: در این شرایط رقابتی باید به گونه‌ای خدمت رسانی به زائران را مدیریت کنیم که رغبت مردم به این حوزه روزبه‌روز بیشتر شود و جلوی سودجویی در سفر‌های زیارتی را بگیریم و از حقوق زائران دفاع کنیم.
نماینده، ولی فقیه با اشاره به توانائی‌های آقای رشیدیان رئیس جدید سازمان حج وزیارت، ابراز امیدواری کرد در دوره ایشان ساختار عتبات متحول و این سازمان وظیفه سیاست گذاری و نظارت را عهده دار شود و شرکت شمسا نیز با بکارگیری نیرو‌های توانمند برای سفر عتبات برنامه ریزی مناسب‌تری ارائه دهد.
وی همچنین خواستار گردآمدن مجموعه دفاتر خدمات زیارتی در کشور در قالب یک تشکل شد و توانمند سازی مجموعه فعال در حوزه گردشگری دینی را ضروری خواند.
وی گفت: امروز گردشگری به عنوان یک صنعت پررونق مورد توجه جدی جهانیان است و به صورت یک علم تدریس می‌شود، لذا نمی‌توان با نیرو‌های قدیمی و با سلیقه‌های سنتی در این حوزه موفق بود، بلکه باید از روش‌های نو بهره گرفت.
نماینده، ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی اطلاع رسانی در حوزه عتبات را ضعیف خواند و خواستار آموزش نیرو‌های جوان و با استعداد با هدف ارائه خدمات مختلف به زائر با بهره گیری از امکانات روز شد.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر لزوم توجه به آسیب شناسی و اصلاح آسیب‌ها را خاطرنشان ساخت و با برشمردن برخی مشکلاتی که زائران درسفر‌های زیارتی با آن مواجه می‌شوند، تصریح کرد: در نظام مدیریتی حل اینگونه مشکلات دشوار نیست و باید حتما در قرارداد‌هایی که با طرف مقابل امضاء می‌شود حقوق زائر لحاظ و از آن حراست و پایداری شود.
وی با تاکید براینکه نیرو‌های آموزش ندیده نباید به عتبات اعزام شوند، افزود: زائر برای این سفر هزینه پرداخت می‌کند و سوءاستفاده از احساسات پاک دینی او برای توجیه مشکلاتی که در عتبات وجود دارد، خطاست و باید از امکانات موجود به نفع زائر استفاده کرد.
نماینده، ولی فقیه توجه به مسایل فرهنگی و بهره‌وری معنوی در سفر‌های زیارتی را ضروری خواند و با تاکید بر اینکه تامین امنیت زائران در این سفر‌ها از وظایف مهم تشکیلاتی ماست، اظهار داشت: نمی‌توان بیمه و تغذیه زائران را نادیده گرفت و اگر به دلیل کم توجهی در این حوزه زائری مریض شود شرعاً در قبال او مسئول هستیم.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر همچنین با مهم خواندن دیپلماسی زیارت، تصریح کرد: دولت عراق در قبال زائرانی که از ایران به عتبات اعزام می‌شوند مسئولیت دارد و سفارت و کنسولگری‌های کشورمان باید در این حوزه فعال‌تر وارد صحنه شوند و از حقوق زائران ایرانی دفاع کنند.
وی با بیان اینکه زائران ایرانی نیز باید قبل از سفر نسبت به شرایط عراق توجیه شوند، خواستار ارائه بسته‌های متنوع برای سفر‌های زیارتی شد و گفت: باید با اطلاع رسانی مناسب و استفاده از ۲۵۰۰ دفتر زیارتی درسراسر کشور برای جذب زائر تلاش و با سازماندهی دقیق و روزآمد شرایط بهتری را برای زائران فراهم کنیم.
وی تاکید کرد: شبکه دفاتر خدمات زیارتی تشکل گسترده‌ای در سراسر کشور است که باید هرچه بیشتر توانمند شوند و نباید کاری کرد که آن‌ها از ادامه کار در این حوزه مایوس و دلسرد شوند.
وی بر لزوم تعامل با تولیت‌ها و عتبه‌های مقدس در عتبات عالیات تاکید کرد و اظهار داشت: می‌توان علاوه بر استفاده از ظرفیت و امکانات عتبه‌ها، با مدیریت مناسب و برنامه ریزی جدی امکاناتی را در برخی اماکن زیارتی فراهم کرد و بر رضایتمندی زائران افزود.
وی در پایان با اشاره به هزینه‌های گزاف درمان در عراق، تاکید کرد: بیمه و توجه به بهداشت و درمان نیز از اولویت‌های مهم ماست که باید حتما به آن توجه جدی شود.
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1867390 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.