خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 09 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

ملاحظه‌ای درباره بیان مفاهیم بزرگسالانه برای بچه‌ها

ایسنا | فرهنگی و هنری | جمعه، 01 مرداد 1400 - 02:13
مجید راستی با بیان‌ این‌که یک‌سری از مفاهیم گروه سنی ندارند، می‌گوید: ما نباید فهم و درک بچه‌ها را برای گفتن مفاهیمی که گروه سنی ندارد، ندید بگیریم.
سني،كودك،گروه،مفاهيمي،مفاهيم،درك،نويسنده،زبان،قصه،مفهوم،ادبي ...

خلاصه خبر

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا درباره مفاهیم بزرگسالانه در ادبیات کودک و نوجوان اظهار کرد: مفاهیم مختلف هستند؛ کسی که می‌خواهد به دانشگاه برود و فلسفه بخواند، معمولا جوان است.
پس می‌توان گفت زمان آشنا شدنش با این مفاهیم، با رفتن به دانشگاه معنا پیدا می‌کند.
این‌ها مفاهیمی هستند بدون گروه سنی که برای همه معنا دارند.
یک مفهوم در لایه‌های مختلف به سواد، درک و آشنایی یک آدم با موضوع بستگی دارد.
مفاهیمی را که گروه سنی نمی‌شناسد و برای همه و برای هر سن و سالی لازم است، می‌توان به شکل‌های مختلف گفت، اگر در ادبیات کودک بیاید برای کودک است و در ادبیات بزرگسال بیاید برای بزرگسال.
مجید راستی در ادامه خاطرنشان کرد: باید ببینیم کاربرد واژه‌ها در وهله اول باید به چه شکل باشد تا کودک ارتباط برقرار کند و بعد مفهوم مهم است.
ما اول مفاهیم بزرگ را انتخاب می‌کنیم و با خود می‌گوییم، با هر زبان حرف‌مان را بزنیم مخاطب خوشش می‌آید، چون مفهوم ارزشمند است در حالی که باید زبان ساده باشد و اگر مفهوم ساده نشود، نباید گفت.
او تأکید کرد: برای یک نویسنده توانا فقط شناخت مخاطب کافی نیست، باید زبانش را بشناسد، فهمش را بشناسد و نیازهایش را بداند.
خیلی چیزها هست که نویسنده باید در نظر بگیرد و مفهوم را ساده کند.