خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 13 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

خانواده کانون محبت و تعامل یا میدان جنگ!/ دیدگاه قانونگذار درباره ریاست خانواده چیست؟

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | جمعه، 01 مرداد 1400 - 00:06
قانون به منطور حمایت و ایجاد نظم درباره یکی از مهم ترین اتفاقات زندگی به وضع قوانین و مقرراتی پرداخته که آگاهی از آن‌ها پیش از ازدواج برای هر کسی ضروری است.
زن،مرد،خانواده،رياست،قانون،اكبري،زندگي،زوجين،وكيل،دادگستري،م ...

خلاصه خبر

گاهی ازدواج اشتباه، تفاوت فرهنگی، مشکلات مالی یا آموزش ندیدن افراد برای اداره زندگی مشترک و حل مشکل منجر به ایجاد مسائلی بین زن و شوهر می‌شود.
وی با اشاره به ماده ۱۱۰۳ قانون مدنی گفت: طبق این ماده قانون زن و شوهر مکلف به حسن معاشرت با هم دیگر هستند.
این وکیل دادگستری ادامه داد: ضمانت اجرایی که قانون برای این وظیفه پیش بینی کرده درباره زن سقوط (محرومیت از) نفقه و برای مرد ابتدا الزام به انجام این کار و در آخر حق طلاق برای زن است.
اکبری گفت: ریاست مرد بر خانواده دارای آثاری است.
این وکیل دادگستری تصریح کرد: مطابق قانون اقامتگاه زن، اقامتگاه همسر وی شناخته می‌شود و ولایت قهری پدر بر اطفال نیز از آثار دیگر ریاست مرد بر خانواده است.
اکبری تصریح کرد: همان طور که قبلا اشاره شد یکی دیگر از آثار ریاست مرد بر خانواده تعیین مسکن است، البته ممکن است این حق ضمن عقد ازدواج یا پس از نکاح در قالب عقدی جداگانه به زن داده شود.
وی بیان کرد: مطابق ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی شوهر می‌تواند زن را از شغلی که منافی مصلحت خانواده باشد منع کند و این یکی دیگر از حقوقی است که اختصاصا برای مرد در نظر گرفته شده است.
این وکیل دادگستری ادامه داد: تمکین به معنای عام آن یعنی اطاعت زن از همسر خود، البته مواردی که موجب عسر و حرج زن شده از مصادیق تمکین به شمار نمی‌آید و زن وظیفه‌ای برای انجام این موارد ندارد.
وی بیان کرد: عدم تمکین نشوز نامیده شده و ضمانت اجرای اطاعت زن از مرد سقوط حق نفقه است.