خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 06 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

آیا همه نیروهای زبده انقلاب باید در دولت باشند؟

فارس | سیاسی | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 22:12
صدها درود بر آنانی که امروز تصمیم گرفته اند در گمنامی با تشکیل حلقه‌های میانی در خارج از دولت به نظام و دولت کمک کنند و حتما آنان در تمدن سازی سهم بیشتری از مدیرانی دارند که بدون هیچ برنامه تحولی، بر ساختارهای فرسوده تکیه خواهند زد.
دولت،تحول،مردمي،حكمراني،انقلابي،ميدان،پيشرفت،مسائل،شكل،اجتما ...

خلاصه خبر

صدها درود بر آنانی که امروز تصمیم گرفته اند در گمنامی با تشکیل حلقه‌های میانی در خارج از دولت به نظام و دولت کمک کنند و حتما آنان در تمدن سازی سهم بیشتری از مدیرانی دارند که بدون هیچ برنامه تحولی، بر ساختارهای فرسوده تکیه خواهند زد.
چگونه در گام دوم انقلاب می توان مسائل کلان کشور را حل نمود و حکمرانی کشور را دستخوش تحول و تغییر کرد و کشور و مردم را از شرایط بغرنج موجود و دیوانسالاری ناکارآمد و توسعه ناعادلانه مبتنی بر فرهنگ سرمایه داری، خارج ساخت و در مسیر و ریل «پیشرفت» قرار داد ؟
بودجه و ساختار و مدیران از نیروهای انقلابی هستند اما عرصه های گلوگاهی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را آنان مدیریت خواهند کرد و ما منفعلانه باید صحنه تحول را نظاره گر باشیم و حتی از آنان پشتیبانی کنیم.
بحران های متعدد بر جای مانده از یک دهه اخیر ، دولت را به جای دولت تحول، مداوم به دام دولت ثبات می اندازد.
بالاترین جریان مقاومت در برابر تحول، در درون خود دولت ایجاد خواهد شد و تحول خواهی در دولت را با حربۀ مدیریت بحران و ضرورت ثبات و آرامش، به چالش خواهد کشید.
تمرکز بر حکمرانی به جای حاکمان یعنی پذیرش این واقعیت که بازیگران کارآمدسازی نظام، فقط حاکمان نیستند بلکه بازیگران دیگری همچون رسانه ها، مجموعه های مردمی و ...
بدون آن ها هر سخنی از تحول، شوخی است.
بزرگترین شجاعت تحول ساختارها برای میدان دادن و پشتیبانی برای شکل گیری ظرفیت های مردمی است.
باید شجاعت داشت و «خام فروشی نفت» به عنوان بنیان اقتصاد ایران را با میدان دادن به مجموعه های دانش بنیان جوان کشور به کناری نهاد.
باید کشاورزی سنتی را با دانش جوانان متحول ساخت.
نظام سلامت که گرفتار انواع بیماری هاست و بیشترین نارضایتی ها را خلق می کند، باید با توجه به نهادهای مردمی بومی اصلاح گردد.
سخن گفتن از تحول حکمرانی بدون داشتن شجاعت برای پشتیبانی و میدان دادن به جوانان راهبر تحول در بیرون از بدنه دولت ، بازی با الفاظ است.
ساختار دولتی متحول شده و مدل های مردم پایه رقابتی جایگزین شده است.
جوانان عالم، آزاده و با تجربه ای که شکل دادن حلقه های میانی در عرصه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را خارج از دولت پیگیری می کنند نه تنها با تنگ نظری مواجه نیستند بلکه ساختار دولت به نفع پشتیبانی و توسعه آنان تغییر یافته است.
این سازمان امروز در ده هزار روستا حضور دارد و برای پانصد هزار نفر شغل ایجاد کرده و حدود پنجاه هزار پروژه عمرانی بزرگ را اجرا کرده است از همه مهمتر در سطح روستا و بخش و شهرستان نهادسازی مردمی کرده ومردم برای اقتصاد و اشتغال خود گرد هم جمع می شوند و انرژی صدها نهاد مردمی جدید را پایه گذاری و آزاد کرده است.
ساختار های اجرایی به نفع میدان داری مردم متحول شده باشد و دولت اصلی ترین پشتیبان شکل دهی به حلقه های میانی شده باشد.
و در نهایت بر کسانی که عالمانه و مجاهدانه بر گلوگاه‌های مغزافزاری دولت با برنامه ای تحول آفرین می‌نشینند درود می‌فرستیم.
اما سلام و صدها درود بر آنانی که امروز تصمیم گرفته اند در گمنامی با تشکیل حلقه های میانی در خارج از دولت به نظام و دولت کمک کنند و حتما آنان در تمدن سازی سهم بیشتری از مدیرانی دارند که بدون هیچ برنامه تحولی، بر ساختارهای فرسوده تکیه خواهند زد...