خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 13 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

خارگ رقیب پیدا کرد

ایسنا | استان‌ها | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 21:30
پیش از این تنها پایانه صادرات نفت خام ایران «خارگ» بود اما از امروز رویای دور زدن تنگه هرمز برای صادرات نفت برای ایران رنگ واقعیت به خود گرفت.
نفت،طرح،ايران،لوله،صادرات،خط،جاسك،پايانه،خام،ايستگاه،انتقال، ...

خلاصه خبر

ایسنا/بوشهر پیش از این تنها پایانه صادرات نفت خام ایران «خارگ» بود اما از امروز رویای دور زدن تنگه هرمز برای صادرات نفت برای ایران رنگ واقعیت به خود گرفت.
خط لوله‌ای که از تلمبه خانه‌ای در گوره بوشهر شروع می‌شود، از استان فارس می‌گذرد و در پایانه جدید جاسک هرمزگان به سرانجام می‌رسد.
تا پیش از این اصلی‌ترین پایانه صادرات نفت خام ایران «خارگ» بود و ۸۰ درصد صادرات نفت خام کشور از ایین جزیره انجام می‌شد.
تمام این ویژگی‌ها را می‌توان در یافت که در رأس آن بندر جاسک است.
احداث این خط لوله که پیش از این ایران توان ساخت آن را نداشت سال گذشته کلید خورد، کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد با چنین سرعتی کار به مرحله پایان برسد آن هم درچنین شرایط حساسی که تحریم از هر طرف کشور را در آغوش گرفته بود.
وی تصریح کرد: هدف از اجرای کل این طرح انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از منطقه گوره در استان بوشهر به جاسک در استان هرمزگان بوده که امروز با ۸۵ درصد پیشرفت در بخش خشکی طرح و تکمیل هزار کیلومتر خط لوله، ایستگاه شماره ۲ در شهر اهرم، دو ایستگاه عملیاتی بین راهی و یک ایستگاه پایانی همچنین پست‌های برق انتقال برق مرتبط با این ایستگاه‌ها به‌طور کامل آماده بهره‌برداری است و این بخش در مرحله نخست با هدف انتقال روزانه حدود ۳۰۰ هزار بشکه طراحی شده است.
به گزارش ایسنا، طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک با ظرفیت یک میلیون بشکه در روز، شامل احداث خط لوله ۴۲ اینچ به طول تقریبی یک‌هزار کیلومتر، پنج تلمبه‌خانه، ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه‌ای به ظرفیت کل ۱۰ میلیون بشکه و تاسیسات دریایی برای صادرات نفت خام است.