خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 13 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

بررسی عملکرد اصغر فرهادی در جشنواره فیلم کن/ چرا رسانه‌های بیگانه هنرمندان ایرانی را وطن‌فروش می‌خواهند؟ +عکس و فیلم

مشرق | فرهنگی و هنری، برگزیده | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 20:06
انتظار رسانه‌های بیگانه از فیلمسازان ایرانی حاضر در جشنواره‌های بین‌المللی، یک چهره وطن‌فروش است. بهمن قبادی با توهین به مرحوم عباس کیارستمی از فرهادی می‌خواهد که درباره برادران افکاری اعلام موضع کند.
فرهادي،فيلم،اصغر،قهرمان،سياسي،جشنواره،اينترنشنال،شبكه،قبادي، ...

خلاصه خبر

تیتر گاردین اثبات می‌کند، قهرمان درخشان‌ترین فیلم اصغر فرهادی نیست.
ساعاتی قبل از جلسه پرسش گفت‌وگویی از اصغر فرهادی در ورایتی آنلاین منتشر که جنجال‌های فراوانی به همراه داشت.
در پاسخ به این سوال، متنی که به عنوان پاسخ اصغر فرهادی منتشر شد و دستمایه حمله رسانه‌های ضدایرانی به جمهوری اسلامی قرار گرفت.
اما حرف من «فضای بسته» بود، فضای بسته‌ای برای بیان نظرات!
وقتی این فضا با شبکه‌های اجتماعی باز می‌شود، طبیعی است که نظرات در آنجا مطرح می شود.
این اظهارات در حالی از سوی رسول‌اف مطرح می‌شود که سودابه بیضایی بازیگر فیلم «لِرد» محمد رسول‌اف در سریال «ارمغان تاریکی» ساخته جلیل سامان علیه گروهک تروریستی «سازمان مجاهدین خلق» ایفای نقش کرده است، اما رسول‌اف روی موج میز طراحی شده که گرداننده آن «بابک غفوری‌آذر» است برگ‌های تازه‌ای را برای طراحی یک بازی سیاسی روی میز قرار می‌دهد.
با این ترفند حضور فیلمسازان ایرانی در جشنواره‌های خارجی بدون اعلام موضع صریح سیاسی بر ضد ایران، تقریبا غیرممکن خواهد شد.
مانور سیاسی شبکه سعودی اینترنشنال درباره واکنش رسول‌اف نسبت به اصغر فرهادی
در واقع این توییت رسول‌اف یک فرمان آتش برای حمله به اصغر فرهادی بود.
بابک غفوری آذر به صورت مستمر در فضای مجازی، سعی می‌کرد علیه کارگردان قهرمان جوسازی کند و به دلیل فقدان خبرنگاران ایرانی داخلی در این جشنواره کن، خبرنگاران فارسی زبان خارج از کشور سعی کرده‌اند با فضاسازی در حاشیه جشنواره فیلم کن و در شبکه‌های اجتماعی، فضایی را پدید آورند تا اصغر فرهادی مواضع سیاسی سخت‌تری را نسبت به حاکمیت اتخاذ کند.
واکنش مصی علی نژاد به اصغر فرهادی
واکنش سینا ولی الله به اصغر فرهادی
خبرنگاران رسانه‌های فارسی‌زبان ضدایرانی که اصغر فرهادی و حضور فیلم او را در این جشنواره محاصره کرده‌اند به این مقدار بسنده نمی‌کنند و همزمان با آخرین اظهار نظر، طیف وسیعی از خبرنگاران شبکه من و تو، سعودی اینترنشنال و طیف وسیعی از خبرنگاران رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور دست به یک فضاسازی گسترده علیه اصغر فرهادی می‌زنند.
توییت سیما ثابت مجری شبکه ایران اینترنشنال درباره اظهارات فرهادی
نتیجه این تلاش‌ها در اظهارات اخیر بهمن قبادی بازتاب پیدا می‌کند.
اما قبادی فضای کنونی کشور را به جبهه سیاه و سفید تقسیم می‌کند و از فرهادی می‌خواهد در این تقسیم‌بندی سیاه و سفید یک طرف مشخص بایستد.
اغلب اتاق‌های گفت‌وگوی کلاب هاوس با موضوع اصغر فرهادی اغلب با این عناوین انتخاب شده‌اند، اصغر فرهای؛ قهرمان یا وسط باز؟!
قبادی در این گفت‌وگو ضمن تمسخر مرحوم عباس کیارستمی، فیلمساز شناخته شده ایرانی، جمله قابل تاملی را در قیاس خودش با اصغر فرهادی مطرح می‌کند.
فرهادی با اینکه سال‌ها در هیچکدام از آثارش مواضع سیاسی صریحی اتخاذ نکرده بود و حتی مواضع بینابینی سیاسی او بیشتر شبیه مواضع اصلاح‌طلبان بوده است ، اما با این فضاسازی از یک فضای هنری کاملا آزاد در یک محیط جبری سیاسی قرار می‌گیرد.
با توجه به سخنان بهمن قبادی و تلاش تولید حاشیه درباره برادران افکاری که به جرم اقدام به قتل نفس در زندان‌های شیراز هستند و شبکه‌های فارسی زبان همواره از شرایط سخت آنان در زندان گزارش تهیه می‌کنند، فرهادی با دوربینش به مثابه اسلحه تصویر متفاوتی از زندان‌های شیراز ارائه می‌دهد.
بسیاری از خبرنگاران فارسی‌زبان خارج از کشور در اغلب گزارش‌های خود در کلاب هاوس به تصویر متفاوت و شاعرانه فرهادی از زندان‌های شیراز در فیلم «قهرمان» اذعان دارند، اما حاضر به انتشار آن در فضای مجازی نیستند.
نخست اینکه برنامه مدونی توسط خبرنگاران رسانه‌های فارسی‌زبان و حجم وسیعی از اکانت‌های توییتری عربی - آلبانیایی طراحی شده تا هر فیلمساز ایرانی در جشنواره‌های خارجی یک اعلام موضع رسمی سخت نسبت به حاکمیت داشته باشد.