خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 13 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

سواد ازدواج‌ مهمترین اصل در یک ازدواج موفق است

مهر | استان‌ها | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 18:13
سنندج-مدیر و روانشناس مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده در سنندج گفت: داشتن سواد ازدواج، شخص را برای یک زندگی مشترک مناسب با داشتن رابطه صحیح آماده می‌کند.
سواد ازدواج‌ مهمترین اصل در یک ازدواج موفق است

خلاصه خبر

فریبا طیری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: امروزه در قرن بیست و یکم، داشتن سواد خواندن و نوشتن یا حتی اخذ مدرک دانشگاهی دال بر باسواد بودن فرد نیست، طبق تعریف سازمان یونسکو داشتن سواد عاطفی یعنی توانایی برقراری روابط عاطفی با همسر، خانواده همسر و دوستان به نحوه شایسته است.
این روانشناس کردستانی، با اشاره به شخصیت یک فرد باسواد، بیان کرد: داشتن سواد مالی یعنی توانایی مدیریت اقتصادی درآمد و دانش چگونگی پس انداز، سرمایه گذاری و مدیریت هزینه و داشتن سواد آموزش و پرورش یعنی توانایی تربیت فرزندان به شکل شایسته و داشتن سواد سلامتی یعنی توانایی سالم زیستن، نشان دهنده با سواد بودن شخص هستند.
وی افزود: جوانانی که سواد ازدواج داشته باشند در تصمیم گیری ازدواج و انتخاب همسر با در نظر گرفتن سایر سوادها اقدام کرده و دلایل منطقی برای ازدواج و تشکیل خانواده خواهند داشت.
وی یادآور شد: بعضی از افراد با داشتن سواد علمی بالا فاقد سواد ازدواج هستند و زندگی مشترک موفقی را تجربه نمی‌کنند.
طیری خاطرنشان کرد: یک فرد باسواد از نظر سازمان جهانی یونسکو فردی است که با آموزش‌های مناسب، با داشتن انواع سواد از جمله سواد ازدواج، توانایی داشتن یک زندگی مناسب و با کیفیت را در قرن بیست و یکم پیدا کند.