خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 08 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

سفر یک فرش؛ از اصفهان تا سازمان ملل

ایسنا | استان‌ها | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 17:53
خبر رسید که محمد صیرفیان، دار فانی را وداع گفته؛ هنرمندی شهیر، که فرش نفیس اهدایی او به سازمان ملل، مایۀ فخر و مباهات هر ایرانی است. او در کتاب «نقد عمر»، قصۀ خلق این فرش را بازگو کرده است.
فرش،سازمان،ملل،تصميم،ايران،فرشي،نقشه،متحد،هنر،جهان،كارم،مزبو ...

خلاصه خبر

ایسنا/اصفهان خبر رسید که محمد صیرفیان، دار فانی را وداع گفته؛ هنرمندی شهیر، که فرش نفیس اهدایی او به سازمان ملل، مایۀ فخر و مباهات هر ایرانی است.
او در کتاب «نقد عمر»، قصۀ خلق این فرش را بازگو کرده است.
در هر سانتی‌مترمربع از فرش‌های معمولی من تقریباً ۱۲۰ گره موجود است اما بنای این فرش را چنان طرح‌ریزی کردم که در هر سانتی‌مترمربع آن بیش از ۲۰۰ گره موجود است.
در هنگام رنگرزی نیز دقت بیشتری به خرج داده سعی کردم در این فرش هیچ‌گونه سهو و خطایی یافت نشود.
چندین سالی را که بهترین استادان بافنده مشغول بافت آن بودند خودم مرتب سرکشی نموده، کارهایشان را رسیدگی می‌کردم تا از هر گونه اشتباه یا عیبی جلوگیری شود.
بالاخره فرش تمام شد.
درحالی‌که سرودۀ استاد بزرگ و شاعر نامدار شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی در متن فرش بافته‌شده بود:
چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار
البته می‌توانستم آن فرش را به یکی از سوداگران بزرگ جهانی به قیمتی دلخواه بفروشم و پولی به چنگ آورم، ولی دریغم آمد محصول این‌همه سعی و کوشش هنرمندان کشورمان در قصرهای ثروتمندان جهان و در زیر پای ارباب نعم، رهسپار دیار عدم گردد.
خدا راهی نشانم داد که بهترین بود و مکانی که برای این فرش شایسته‌ترین، تا شاید در اعتلای نام میهن عزیزم که منتهای آرزویم بود، سهم بسیار ناچیزی داشته باشم.
یونسکو با درک خصوصیات این فرش، نامه‌های متعددی با پوستر آن برای سازمان ملل ارسال داشته و توصیه‌های لازم را انجام داده بود اما پاسخ می‌دادند هنوز مکان مناسبی یافت نشده است.
بالاخره تقاضای ارسال آن رسید و من هم بدون درنگ فرش را فرستادم.
مدتی گذشت و از من دعوت شد تا در برافراشتن فرش افتخار همکاری داشته باشم...
هنگامی که پوستر این فرش با شرح خصوصیات آن ارسال‌شده بود رؤسای سازمان، مصمم به آویختن آن شده بودند اما جایی نبود.
برای چنین روزی رزرو کند تا هیأت رئیسه، سازمان را بر آن دارد با تصویب جابه‌جایی اشیای مزبور فرش اهدایی مرا بدان مکان رفیع برافرازند.
این فرش در سالنی به ارتفاع تقریبی هفت متر در جوار یک‌تخته فرش اهدایی دولت چین منقوش به دیوار چین بر دیوار آویخته شد.
در مواقعی که من نزدیک قالی بودم بسیاری از رهگذران همین‌ که می‌فهمیدند فرش، تولید من است جلو می‌آمدند و با دست دادن و تبریک گفتن سؤالاتی راجع به فرش نموده و مرا مورد محبت قرار می‌دادند.
مذاکراتی درباره فرش کردیم و گفتند یکی از شخصیت‌های مهم و معروف آمریکا بود.
بسیار تأسف‌برانگیز است که با تقلب گروهی آنچنان خوار و خفیفش کنیم که فقط برای پوشش کف اتاق و راهروها به قیمتی حتی ارزان‌تر از موکت خریدوفروش شود و یا با جعل مارکی دروغ، عاشقان این هنر اصیل را در سراب آرزو سرگردان نماید و با رنگ‌های گوناگونی که بر روی فرش‌های نو می‌مالند، آن را کهنه‌نما نموده به جای فرش کهنه بفروشند و مردم شریف ایران را بدنام کنند.