خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 13 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

احتمال حضوری شدن کلاس‌های کارشناسی از مهر کم است/ گلایه رئیس دانشگاه تهران از عدم حضور جدی دانشگاه‌ها در تصمیم گیری‌های کشور

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 16:41
دانشگاه‌ها در هفته‌ای که گذشت با اخبار متعددی همراه بودند.
علمي،كشور،دانشگاهي،دانشگاه،دانشجويان،واكسيناسيون،اظهار،ايجاد ...

خلاصه خبر

" اظهار کرد: قطب علمی یا همان (Centre of Excellence) ساختاری است فرا دانشگاهی که می‌تواند در تحقق اهداف مورد نظر در تمامی حوزه‌های علوم نقش ایفا کند.
معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی در خصوص وضعیت قطب‌های علمی در کشور اظهار کرد: بر اساس اهداف و برنامه‌های تعریف شده برای این مراکز، قطب‌ها موظفند محیطی پویا، پر نشاط، خلاق و مسئله محور برای پژوهشگران و اساتید به ویژه اساتید و پژوهشگران جوان و با انگیزه ایجاد کنند؛ بنابراین قطب‌ها لازم است تقویت کار گروهی، هم افزایی درون و برون سیستمی، برنامه محوری و هدف محوری را برای رفع چالش‌ها و مشکلات کشور ترویج کنند.
او گفت: با توجه به این که قرار است در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پژوهشکده‌ها و سایر موسسات آموزش عالی تمامی فعالیت‌ها ماموریت گرا شوند، به نظر می‌رسد فرصت خوبی است تا از این ظرفیت برای هدفمند، برنامه محور و اثر بخش شدن قطب‌ها علمی در کشور استفاده شود.
دانشگاه پیام نور اعلام کرد: بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، پذیرش در ۸۵ درصد رشته‌ها بر اساس پذیرش بدون آزمون و سوابق تحصیلی داوطلبان صورت می‌گیرد.
امسال نیز همزمان با آغاز انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰، فرایند ثبت نام برای پذیرش بدون آزمون دانشگاه پیام نور در پایگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org آغاز می‌شود.
فرایند ثبت نام برای پذیرش مقطع کارشناسی بدون آزمون ۱۴۰۰ دانشگاه پیام‌نور از نیمه دوم مرداد ماه در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز می‌شود.
محمدحسین مجلس آرا جهرمی معاون مالی و اداری دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص این مصوبه اظهار کرد: دانشگاه خوارزمی ۴۰ سهمیه استخدام پیمانی دارد که آزمون آن مرداد ماه برگزار می‌شود.
گلایه رئیس دانشگاه تهران از عدم حضور جدی دانشگاه‌ها در تصمیم گیری‌های کشور
محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی، درباره انتظارات جامعه دانشگاهی از دولت آتی برای بهبود سیاست‌های نظام آموزش عالی اظهار کرد: بخش مهمی از دانشگاه‌ها را دانشجویان تشکیل می‌دهند.
از آن جایی که محور اصلی دانشگاه‌ها علم و دانش است؛ بنابراین با این وضعیت می‌توانند کمک حال دولت و تمامی دستگاه‌ها برای حل مشکلات و توسعه همه جانبه کشور باشند.
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: دانشگاه‌ها در زنجیره و فرآیند تصمیم سازی، تصمیم گیری و ...
نیلی احمدآبادی گفت: بسیاری از مشکلات کشور به این علت بوده که تصمیمات بر پایه بررسی‌های علمی و عالمانه نیست، اگرچه در ظاهر خوب و قشنگ بوده، اما در عمل ضد منافع مردم است؛ دانشگاه محل تحقیق و پژوهش است و بر مبنای علم صحبت می‌کند؛ بنابراین نظریات، پیشنهاد‌ها و راهکار‌های آن می‌تواند منطبق بر واقعیت‌ها و حقیقت‌ها باشد.
رئیس دانشگاه تهران افزود: اگرچه همکاری‌های گسترده‌ای با دستگاه‌ها داریم و حضور دانشگاه در جامعه پررنگ‌تر از سابق است، اما به عنوان یک جریان دائمی مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی، درباره واکسیناسیون دانشجویان و استادان اظهار کرد: مطابق هماهنگی‌هایی که با وزارت بهداشت داشته ایم، تقاضا کرده ایم تا واکسیناسیون جامعه علمی را در دستور کار قرار دهند و این موضوع از ظرف وزارت بهداشت پذیرفته شد.