خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 09 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

آب شیراز با اجرای فاز بعدی پروژه انتقال آب از دریا تامین می‌شود

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 16:30
گروه استان‌ها - نماینده مردم شیراز و زرقان معتقد است که در فاز بعدی آب پروژه انتقال آب از دریا از سمت لامرد به فیروزآباد، قیروکارزین و شیراز ادامه پیدا می‌کند.
آب،استان،شيراز،كاهش،فارس،تامين،گذشته،بارندگي،انتقال،مصرف،موض ...

خلاصه خبر

افزایش مصرف آب در کنار خشکسالی، کاهش بارندگی و افزایش دما سبب شده که ذخیره سدهای استان به ویژه سد درودزن به عنوان یکی از منابع اصلی تامین آب شیراز نیز با کاهش روبه‌رو شود.
به گونه‌ای که براساس گزارش آب منطقه‌ای استان فارس در تاریخ 31 خردادماه حجم آب قابل استفاده در سد درودزن در سال آبی جاری 121.6 میلیون مترمکعب بوده که این رقم در سال گذشته 277.6 بوده است که کاهش بیش از 150 میلیون مترمکعبی را نشان می‌دهد.
به گفته بهمن بهروزی، مدیرعامل آبفای شیراز، آب این کلانشهر که جمعیت آن در فصل تابستان به دلیل مهاحرت از شهرها و استان‌های اطراف بیش از زمستان است، 24 درصد از آب‌های سطحی و 76 درصد آب‌های زیر زمینی تامین می‌شود و تولید آب نیز 670 هزار مترمکعب است اما نیاز به 772 هزار مترمکعب آب برای شیراز وجود دارد.
استفاده از آب‌های غیرمتعارف نظیر آب دریا و شیرین کردن آن یکی از راه‌های تامین آب است.
هر چند اولویت مصرف این آب صنعتی است اما قطع مسلم بر تامین آب شرب نیز تاثیرگذار است.
با این روند می‌توان امیدوار بود که ظرف چند سال آینده مشکل تامین آب شیراز برطرف شود و دیگر دغدغه‌ای در استان فارس مبنی بر تامین آب وجود نداشته باشد.