خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 08 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

مروری بر سرنوشت پانسمان‌ بیماران پروانه‌ای/ سازمان غذا و دارو: پانسمان‌ها در انبار وزارت بهداشت است

تسنیم | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 16:12
اگرچه مدیر خانه «ای‌بی» مدعی نشت پانسمان بیماران پروانه‌ای به بازار آزاد است اما سازمان غذا و دارو به تسنیم گفته است که محموله پانسمان بیماران EB در انبارهای وزارت بهداشت موجود است.
بيماران،پانسمان،بهداشت،وزارت،توزيع،تحويل،تامين،هيات،يونيسف،د ...

خلاصه خبر

اگرچه این بیماری درمان قطعی ندارد اما استفاده از نوعی پانسمان باعث بهبود زخم‌های این بیماران می‌شود.
در سال 2018 با خروج امریکا از برجام، شدت تحریم‌ها بیشتر شد و پانسمان در انبارها رو به اتمام رفت و ما با شرکت مونلیکه در سوئد مکاتبه کردیم تا از آنها این پانسمان را دریافت کنیم.
این شرکت پاسخ داد که شما در تحریم هستید و حتی اگر بخواهیم به شما پانسمان بدهیم نیز بانک‌های شما به دلیل تحریم در نقل و انتقال ارزی مشکل دارند.
از ماه مِی 2018 تا 2019، فقط 15 نفر از بیماران پروانه‌ای ما به دلیل نداشتن پانسمان ناشی از تحریم‌های ظالمانه، فوت شدند.
سازمان یونیسف با حمایت مالی دولت آلمان، اعلام کردند که ما 5.8 تن پانسمان در اختیار وزارت بهداشت برای استفاده بیماران ای‌بی قرار می‌دهیم و وزارت بهداشت نیز پذیرفت که این میزان پانسمان تحویل وزارت بهداشت داده شده است اما صرف بیماران سوختگی نیز می‌شود و توزیع آن با مشکل مواجه است.》
در همین راستا معاونت درمان با توجه به دسترسی به آمار و اطلاعات بیماران و تعیین نیاز هر استان، نسبت به تنظیم لیست توزیع ماهانه یا دوماهه اقدام کرده و ضمن مدیریت مصرف پانسمان، بر شیوه استفاده در سطح دانشگاه ها نظارت کافی خواهد داشت .
همچنین مقرر شد پانسمان های مورد نیاز بیماران در مراحل بعدی مطابق روال گذشته و متناسب با نیاز بیماران از طریق دانشگاه ایران به خانه EB تحویل شود.
با توجه به اینکه عرضه این کالای پزشکی اساسی به صورت یارانه‎ای تامین و برای مصرف‌کنندگان رایگان می‎‌باشد لذا باید با مدیریت صحیح و دقیق توزیع شود تا ضمن پیشگیری از هر گونه سوء استفاده به سهولت در دسترس بیماران مبتلا قرار گیرد و این عزیزان در دسترسی دچار مشکل نشوند، لذا پانسمان ها به اندازه نیاز ماهانه توسط مرکز مدیریت بیماریهای معاونت درمان اعلام و حواله آن از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی صادر و دانشگاه علوم پزشکی ایران پانسمان را به تناسب نیاز بیماران در اختیار خانه EB قرار می‌دهد.
لذا هیچ مشکلی در تامین این پانسمان ها وجود نداشته و به خانواده های محترم بیماران پروانه‌ای این اطمینان را می‌دهد که هیچ دغدغه نسبت به تامین پانسمان نداشته باشند.