خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 09 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

چه کسی مرغ را صفی کرد/ سازمان صمت با فروشگاه‌های اینترنتی همکاری نمی‌کند

فارس | استان‌ها | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 15:53
باوجود آنکه مرغداران و جهادکشاورزی از افزایش تولید مرغ و سازمان صمت نیز از تشدید نظارت‌ها در حوزهٔ توزیع مرغ جهت کوتاه کردن دست دلالان خبر می‌دهند، اما کماکان در قزوین شاهد ایجاد صفوف طولانی برای خرید مرغ در صبح و نبود مرغ در عصر هستیم، جالب‌تر اینکه ارگان‌های مربوطه نیز حاضر نیستند با فروشگاه‌های اینترنتی برای عرضهٔ مرغ همکاری کنند تا این صف‌ها کاسته شوند. ما در این گزارش از تولید تا توزیع را بررسی کردیم تا ببینیم مشکل کجا است؟
مرغ،قيمت،توليد،اينترنتي،توزيع،تن،قزوين،افزايش،سازمان،استان،د ...

خلاصه خبر

به‌نظر می‌رسد یکی از راه‌حل‌های برطرف شدن این مشکل، حرکت از عرضهٔ سنتی مرغ به‌سوی عرضهٔ بخشی از مرغ تولیدی به‌صورت اینترنتی باشد.
درخواست فروش اینترنتی یک‌صدم از مرغ دولتی را کردیم، اما موافقت نکردند
در روزهای غیرعادی مانند این ایام که تقاضای مردم برای خرید مرغ زیاد شده است، ما حتی اگر سفارش 2 تن مرغ هم بدهیم، برای ما 30-40 کیلو مرغ می‌آورند، زیرا می‌گویند مرغ کم است و باید به نحوی توزیع شود که به همه برسد.
ما در حوزه‌های لجستیک، نرم‌افزاری و اجرایی، ظرفیت توزیع روزانه یک تن مرغ را داریم.
این یک تن مرغ حداقل صف 20 مغازه را کم می‌کند.
وی در رابطه با عرضهٔ مرغ به فروشگاه‌های اینترنتی نیز عنوان می‌کند: اولویت ما عرضهٔ مرغ به فروشگاه‌های اصلی است که بار مراجعات مردمی به آن‌ها زیاد است.
هفتهٔ آینده تولید مرغ بیشتری در استان خواهیم داشت
حمیدرضا عزتی، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: روز سه‌شنبه(29 تیرماه) 95 تن مرغ و روز دوشنبه(28 تیرماه) نیز 50 تن مرغ گرم و 30 تن مرغ منجمد در استان توزیع شده است.
البته در این میان مرغ منجمد نیز برای روزهایی که جوجه‌ریزی کم است، تدارک دیده شده است.
خیابان امام خمینی، یکی از مراکز مهم عرضهٔ مرغ در شهر است.
افزایش تقاضا برای مرغ موجب ایجاد صفوف شده است
خوش‌بختانه اکنون روزانه 70 الی 100 تن مرغ در استان توزیع می‌شود.
از سوی دیگر اکنون تنها کالای پروتئینی که مصرف آن برای مردم مقرون به صرفه باشد، مرغ است، زیرا قیمت کالاهای دیگر نظیر تخم‌مرغ و گوشت قرمز بالا است و همین موارد موجب شده تقاضا برای خرید مرغ افزایش یابد.
از سوی دیگر، با توجه به افزایش مراسم‌های عروسی و عزا در این ایام، مصرف مرغ افزایش یافته و به‌دلیل این‌که مردم توان خردی و سرو گوشت در مراسمات را ندارند، از مرغ استفاده می‌کنند.
این مسؤول در رابطه با بیم مردم در خصوص افزایش قیمت مرغ تصریح می‌کند: مرغداران تقاضای افزایش قیمت مرغ را دارند و می‌گویند قیمت‌گذاری مصوب ستاد تنظیم بازار مربوط به سال گذشته بوده و در سال 1400 قیمت نهاده‌ها، هزینه‌های کارگری و هزینه‌های آب‌وبرق بالا رفته است.
ما الان به فروشگاه‌های زنجیره‌ای روزانه 2 تن مرغ می‌دهیم، با عرضهٔ مرغ به فروشگاه‌های اینترنتی هم مشکل نداریم، هر فروشگاهی چنین درخواستی دارد می‌تواند با معاونت بازرگانی سازمان صمت هماهنگ کند.
تمامی مشکلات مربوط به حوزهٔ توزیع مرغ است
در نهایت به سراغ یکی از مرغداران می‌رویم تا ببینیم در شرایط کنونی مرغداران با چه مشکلاتی مواجه هستند و آیا در هفته‌های اخیر تولید آنان کاهش یافته است یا خیر.
یکی از مرغداران استان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قزوین می‌گوید: اکنون در حوزهٔ تولید مرغ مشکلی در استان وجود ندارد و مشکل اصلی در بحث توزیع است.
دولت سامانه‌ای را تعیین کرده که مرغدار نمی‌تواند مرغ تولیدی خود را به‌صورت آزاد بفروشد، چون نهاده‌ها را به‌صورت دولتی دریافت می‌کند.
قیمت مرغ مصوب افزایش خواهد یافت
این مرغدار در ادامه به ۲ نرخی بودن مرغ در قزوین اشاره کرده و بیان می‌کند: در گذشته معدود استان‌هایی در کشور وجود داشتند که مرغ در آن‌ها ۲ نرخی بود، اما اکنون در اغلب استان‌ها از جمله استان قزوین مرغ به‌صورت ۲ نرخی عرضه می‌شود.
تمام این اتفاقات رخ داده که قیمت مرغ را بالا ببرند، یعنی مرغ مصوب به 27-28 هزار تومان برسد.
وی اظهار می‌کند: متأسفانه مرغ به‌صورت مناسب در استان توزیع نمی‌شود، مرغ توزیعی با نرخ مصوب دولتی کم است و بقیه را به‌صورت آزاد عرضه می‌کنند، همین ۲ نرخی بودن موجب می‌شود قیمت مرغ دولتی نیز به‌زودی افزایش یابد.
این مرغدار ضمن گلایه از افزایش قیمت ناعادلانهٔ هر قطعه جوجه، اظهار می‌کند: قیمت نهاده‌ها آن‌چنان افزایش نداشته است، اما از اردیبهشت ماه قیمت هر قطعه جوجه به‌شدت بالا رفته است.
این در حالی است که جهاد کشاورزی باید قبل از جوجه‌ریزی، نهاده را تحویل مرغدار بدهد.
همین دلایل موجب شده برخی از مرغداران با شرکت‌های زنجیره‌ای به‌‌صورت درصدی قرارداد ببندند، یعنی مرغدار با برخی شرکت‌های بزرگ قرارداد می‌بندد، نهاده‌هایش را از او می‌گیرد و در نهایت این شرکت‌ها درصدی از فروش مرغ را به مرغدار می‌دهند تا ضرر نکند.
به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، تمامی مراحل تولید تا توزیع مرغ، از مرحلهٔ تولید توسط مرغدار با همکاری سازمان جهاد کشاورزی تا مرحلهٔ توزیع توسط سازمان صمت در این گزارش مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و با اندکی دقت در خواهیم یافت که مشکل در حوزهٔ شبکهٔ توزیع مرغ است.