خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 13 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

برگزاری نشست علمی «قانون جذب از منظر قرآن و روایات» از سوی نهاد رهبری در دانشگاه آزاد

فارس | سیاسی | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 15:30
سومین نشست علمی تخصصی پژوهشکده قرآن و عترت نهاد رهبری در دانشگاه آزاد با موضوع «قانون جذب از منظر قرآن و روایات» با حضور مسئول نهاد و بیش از ۳۳۰ نفر از اعضای هیئت علمی و استادان دانشگاهی برگزار شد.
قانون،جذب،انسان،علمي،اسلامي،دانشگاه،جادوگري،راز،نهاد،رهبري،آ ...

خلاصه خبر

* طرفداران قانون جذب برای نظام باورهای انسان و نوع عملکرد وی نقشی قائل نیستند
یکی جنبه قرآنی روایی موضوع که برخی پرچمداران قانون جذب در کشور ادّعا می کنند که این مفهوم اسلامی و قرآنی است.
همه رویدادهای زندگی پرداخته تجسمات انسان است» هم آموزه‌های دینی و هم علم روانشناسی تاثیر فکر و اندیشه را بر درون و روان انسان می‌پذیرد ولی قانون جذب تاثیر اندیشه بر پدیده‌های خارجی و ارتباط ذهن با عالم خارج را مطرح می‌کند.
آنان فقط قانون جذب را در زندگی، حق، موثر و عامل می‌دانند و برای نظام باورهای انسان و نوع عملکرد وی نقشی قائل نیستند.
از دیدگاه آنان عمل به قانون جذب زمانی مفید است که انسان علاوه بر ایمان به آن، با خلوت نمودن در گوشه‌ای با افکار خویش، به خودش انرژی مثبت بدهد و به رؤیاپردارزی بپردازد.
البته شعورمندی تمام موجودات که در قرآن مطرح شده است با بیان قانون جذب از شعورمندی کائنات، زمین تا آسمان تفاوت دارد.
* جادو قوه باطن معنوی انسان را از بین می‌برد
مدیرکل تامین محتوا نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی: جادو یکی از ابزارهای بسیار جذاب و تهییج کننده برای رقابت با دین بوده و در طول تاریخ جادوگران رقبای پیامبران الهی بودند و مبارزه با آنان رسالت پیامبران بوده است.
با توجه به وسعت این نوع برنامه‌ها و انیمیشن‌ها این طرز تفکر در بیشتر کودکان هم متاسفانه جا افتاده است و جادوگری در جامعه ترویج می‌شود با اینکه جادو گنج وجود انسان یعنی قوه باطن معنوی انسان را از بین می‌برد.
* مفاهیم قرآنی با قانون جذب تفاوت دارند
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تفاوت آشکار سه موضوع شناخت درمانی، مثبت‌اندیشی و خود تلقینی با قانون جذب به بحث مفاهیم قرآنی و روایی که مستند هوادران اسلامی قانون جذب است پرداخت و خاطر نشان کرد: مفاهیمی مانند دعا، تفأّل، تطیّر، تفکّر، یقین، التوکیل البلاء، شکر و حسن ظنّ بالله در آموزه‌های ناب اسلامی با قانون جذب تفاوت معنا و مفهوم دارد.
* در دین اسلام عطابخش خدا است اما در قانون جذب عطابخش ذهن انسان است
حجت‌الاسلام شریفی‌دوست با تشریح تفاوت معنای دعا و تفأل تصریح کرد: در آموزه‌های دینی در دعا مُعطی و عطابخش خدا است و در قانون جذب مُعطی ذهن انسان است به عنوان نماینده و کارگر خدا بر روی زمین که شرک‌آلود بودن دیدگاه روشن است.
از جهت اسلام دعای بنده در پیشگاه خدا همراه با خضوع و خشوع است ولی در قانون جذب فروتنی معنا ندارد هرچه انسان طلبکارانه تر و مدّعی تر با کائنات روبرو شود بهتر است و انسان در موضع قدرت است.
* قانون جذب دعا نیست
وی افزود: آموزه‌های دینی برای دعا آدابی مطرح کرده از جمله صحت اعتقاد و دعای بندگان خوب خدا را غالبا به اجابت نزدیک‌تر می‌داند در حالی‌که قانون جذب این موارد را شرط نمی‌داند و بر طلبکار بودن انسان و قوت خلاق درون بنده تأکید می کند و استجابت دعا را تحقق خواسته ذهنی فرد طلبکار می‌داند.
بنابراین با بیان این سه تفاوت روشن شد قانون جذب در واقع دعا نیست.