خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 09 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

مأموریت سخت «الکاظمی» در واشنگتن؛ آمریکا از عراق خارج می‌شود؟

فارس | بین‌الملل | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 15:29
نخست‌وزیر عراق چهارم مرداد در واشنگتن با رئیس جمهور آمریکا دیدار می‌کند و مهم‌ترین موضوع دیدار، پیگیری مذاکرات راهبردی دو کشور و موضوع خروج نظامیان آمریکایی از عراق است.
عراق،آمريكا،واشنگتن،نيروهاي،راهبردي،الشعبي،آمريكايي،سياسي،گذ ...

خلاصه خبر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، قرار است دور جدید گفت‌وگوی راهبردی بغداد و واشنگتن، فردا (۲۳ ژوئیه) آغاز شود و این امر مقدمه گفت‌وگو و دیدار قریب‌الوقوع «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا باشد.
روزنامه «العربی الجدید» در گزارشی با تیتر « گفت‌وگوی راهبردی عراق آمریکا، ماموریت سخت الکاظمی در واشنگتن» به قلم «بشیر البکر» نوشت که دور چهارم این گفت‌وگوی راهبردی با سه دور پیشین متفاوت است و نخست‌وزیر عراق در این دور از گفت‌وگوها با پیچیدگی‌ها و دشواری‌های متعددی مواجه است.
این موضوعی است که اگر اتفاق بیفتد، معادله عراق را به هم می‌زند و عراق را از سیاست قطب‌بندی‌ها که در شرایط فعلی توان تحمل آن را ندارد، دور نگه می‌دارد».
بنا بر این گزارش، «حمله اخیر آمریکا به یکی از مقرهای الحشد الشعبی در مرزهای عراق و سوریه دارای یک پیام برای الکاظمی بود که برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق تحت فشار گروه‌های الحشد الشعبی قرار دارد.
دور متفادت گفت‌وگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن
در ادامه این یادداشت آمده است: «نخست‌وزیر عراق این نکات را در زمانی به زبان می‌آورد که عراق به عرصه رویارویی آمریکایی - ایرانی و مبادله پیام‌ها میان این دو طرف، تبدیل شده است.
این در حالی بود که واشنگتن و بغداد در خصوص این موضوع در دور سوم گفت‌وگوی راهبردی در آوریل گذشته، توافق کرده بودند».
اعتماد واشنگتن به بغداد متزلزل شده است
از زمانی که ۱۷۰ نفر از ۳۲۹ نماینده پارلمان عراق، پس از ترور «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی در سوم ژانویه ۲۰۲۰، به این امر رای دادند، مسأله داخلی عراق شد.
ژنرال «کنت مک کنزی» فرماندهی مرکزی آمریکا ، گفت که "نقش نیروهای آمریکایی در عراق محدود به آموزش و مبارزه با ترور همراه با نیروهای ویژه عراق است".
گفت‌وگوهای غیرعلنی واشنگتن، آنکارا و اربیل
نویسنده در بخش پایانی از نشست مشترک واشنگتن، آنکارا، اربیل خبر داده و نوشت، امروز آمریکا به وضوح نگران خلأ موجود در عراق پس از خروج نیروهای آمریکایی است.
انتخاباتی که طرف‌های منطقه نگران آراءی هستند که طرف‌های نزدیک به ایران در پارلمان عراق و نهادهای دولتی عراق کسب خواهند کرد».