خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 09 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

ایران نمی‌تواند در برابر تهاجم وحشیانه عربستان بی‌تفاوت باشد/ کشورهای حاشیه خلیج فارس جرئت پذیرفتن طرح هرمز را نداشتند/ تهران خواسته های خود از ریاض را شفاف بیان کند

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 08:00
کارشناس مسائل خاورمیانه درباره ابعاد مذاکره تهران و ریاض گفت.
عربستان،ايران،سعودي،مذاكره،تهران،رياض،خبرنگاران،مذاكرات،باشگ ...

خلاصه خبر

ایران هم به دلیل تبعیت ریاض از آمریکا و رژیم صهیونیستی، بازی‌های خبیث عربستان در اوپک، مانع تراشی در اعزام حجاج، مسئله یمن و سوریه و...
در طول سال‌های گذشته از گفت‌وگو میان همسایگان از جمله عربستان سعودی حمایت و استقبال کرده ایم و امروز روزنه‌های امیدواری به رفع اختلافات گشوده شده است.
با سید هادی سید افقهی، کارشناس مسائل خاورمیانه درباره ابعاد مختلف مذاکرات ایران و عربستان در دولت کنونی و پیش بینی این روابط برای دولت آینده گفت‌وگو کردیم.
باشگاه خبرنگاران جوان: مذاکره ایران و عربستان با سایر مذاکرات بین المللی چه تفاوتی دارد؟
دیدار‌های تهران و ریاض، غیر رسمی و غیر علنی است، همچنین مذاکره باید بین مقامات بلند پایه سیاسی صورت می‌گیرد، اما دیدار‌های ایران و عربستان، بیشتر با مقام‌های امنیتی دو کشور است؛ همه این موارد نشان می‌دهد که هنوز ما با عربستان وارد مذاکره نشدیم.
باشگاه خبرنگاران جوان: آیا گفت‌وگو‌های ایران و عربستان سعودی به مذاکرات رسمی هم کشیده می‌شود؟
باشگاه خبرنگاران جوان: علت قطع رابطه عربستان با ایران چه بود؟
سید افقهی: عربستان سعودی بعد از اینکه کنسولگری آن‌ها در مشهد و همچنین سفارتشان در تهران، مورد تعرض قرار گرفت، این مسئله را بهانه قرار داد و رابطه خود را با ایران قطع کرد، همچنین موضع گیری سعود الفیصل، وزیر خارجه سابق عربستان و بن سلمان، ولیعهد این کشور، تهمت‌های ناروا بوده است؛ از نظر آنها ایران در منطقه دخالت و از گروه‌های افراطی حمایت می‌کند، همچنین تهران می‌خواهد انقلاب خود را به جهان صادر و بمب اتم تولید کند؛ در حالیکه اکثر مطالبی که عربستان سعودی مطرح می‌کند، بی اساس است و برای آن مدرکی ندارد.
با توجه به اینکه اولویت ایران ارتباط با همسایگان خواهد بود، عربستان هم باید مشخص کند که آیا حاضر به رابطه منطقی و احترام آمیز با کشورمان است یا خیر؟
ایران نمی‌تواند در برابر تهاجم وحشیانه عربستان سعودی بی‌تفاوت باشد
موضوع دیگر دخالت‌های عربستان و حمایت از تروریسم در عراق است.
امروز رهبران گروه‌های سیاسی و جریان‌های سیاسی عراق فریاد می‌زنند که عربستان سعودی در امور داخلی عراق دخالت نکند.
رئیسی موافق مذاکره با عربستان در دولت سیزدهم خواهد بود؟
باشگاه خبرنگاران جوان: نگاه دولت سیزدهم به مذاکره با عربستان چگونه خواهد بود؟
متاسفانه عربستان سعودی در مسئله اعزام حجاج، صادقانه همکاری نکرده و مسئولان حج و زیارت و وزارت خارجمان از این کشور، گله‌مند هستند.
باشگاه خبرنگاران جوان: به نظر شما مذاکره با عربستان در دولت سیزدهم، چه زمانی شروع خواهد شد؟
عربستان مدعی تهدید شدن امنیت و وضعیتشان از سوی ایران است/ کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس جرئت پذیرفتن طرح صلح هرمز را نداشتند
باشگاه خبرنگاران جوان: به نظر شما عربستان برای استقبال از آمریکا برای حضور در منطقه و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، چه توجیهی دارد؟
مشکل این کشور‌ها از جمله عربستان سعودی نگاه وابسته به آمریکا و نبود قدرت تصمیم گیری مستقل است.
برای حل مشکلاتمان با عربستان، امارات، بحرین، باید آن‌ها تکیه بر آمریکا را رها کنند و بر استقلال و منافع ملی خود و صداقت ایران کنند.