خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 09 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

باور ۳۷۳، رقابت ۹ به یک از نوع ایرانی + فیلم

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | پنجشنبه، 31 تیر 1400 - 06:41
سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ را می‌توان از بهترین سامانه‌های پدافندی در جهان دانست.
سامانه،كشورمان،باور،پدافند،بومي،هوايي،ايران،پدافندي،هدف،دفاع ...

خلاصه خبر

پدافند هوایی و تجهیزات مورد استفاده در آن یکی از این حوزه‌های مهم در نیرو‌های مسلح کشورمان است که در خط مقدم دفاع از کشور قراردارد.
پدافند هوایی؛ عرصه‌ای مهم که باید بومی باشد
پدافند هوایی از جمله موضوعاتی است که دائما مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و به دلیل اشتراک این حوزه میان ارگان‌های نظامی (ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج) از حساسیت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
کشف، رصد، پایش، درگیری و انهدام اهداف هوایی به ویژه پهپاد‌ها و حتی نشاندن و سالم گرفتن آن‌ها از جمله قابلیت‌های نرم و سخت پدافند هوایی است که نمونه‌های متفاوتی از آن را طی سال‌های اخیر شاهد بودیم.
پدافند هوایی که از مهم‌ترین بخش‌های کشورمان در دفاع سراسری بود نیز آماج این تحریم‌ها قرار گرفت و در تامین قطعات اصلی با مشکل روبرو شد.
ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در همکاری با یکدیگر به عنوان ید واحده از ایران اسلامی حراست می‌کنند، این همکاری پدافندی را در قالب قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) آغاز کرده‌اند و تاکنون نیز با موفقیت ادامه داده‌اند.
یکی از این سامانه‌های بومی که کشورمان را در حوزه پدافند هوایی در جهان به شهرت بسیاری رساند، سامانه باور ۳۷۳ است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.
مسئولان دفاعی کشورمان که به روسیه رفته بودند سامانه پدافند موشکی برد بلند S ۳۰۰ را انتخاب کرده و ضمن عقد قرارداد مبالغ مربوط به آن را پرداخت کردند.
مراسم رونمایی از سامانه جدید بومی پیشرفته پدافند هوایی «باور ۳۷۳» صبح پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و جمعی از فرماندهان نیرو‌های مسلح برگزار شد.
رادار باور ۳۷۳ نیز همچون سایر بخش‌های آن بومی بوده و معراج ۴ نام دارد که از رادارهای کنترل آتش بُرد بلند آرایه فازی است.
رهگیری در پدافند هوایی اهمیت بسیاری دارد که این سامانه می‌تواند ۶۰ هدف را در برد ۲۵۰ کیلومتری رهگیری کند.
سامانه پدافند موشکی باور۳۷۳ توسط خودروی تاکتیکی ذوالجناح حمل و جابجا می‌شود.
این سیستم تاکنون چندین بار مورد آزمایش قرارگرفته؛ اما اولین آزمایش موفقیت آمیز این سامانه در شهریور ۹۳ توسط امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده وقت قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) صورت گرفت.