خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 12 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

یکسان شدن مکانیزم دریافت حق بیمه منجر به تضییع حقوق کارگران می‌شود

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 18:34
زدا گفت: یکسان شدن مکانیزم دریافت حق بیمه و لیست از کارگاه‌های ثابت و غیرثابت منجر به تضییع حقوق کارگران کارگاه‌های غیرثابت می‌شود.
اساس،نظارت،كاركنان،پيمان،پيمانكاران،بيمه،پيشنهاد،ثابت،غيرثاب ...

خلاصه خبر

بر اساس این ماده، سازمان تأمین اجتماعی موظف است حق بیمه قرارداد‌ها و پیمان‌های غیرعمرانی (غیر تملک دارایی سرمایه‌ای) پیمانکاران و یا پیمانکاران طراحی و ساخت دارای کارگاه‌های صنعتی، خدماتی، تولیدی و یا فنی و مهندسی ثابت را که موضوع پیمان (با مصالح یا بدون مصالح) در کارگاه‌های ثابت پیمانکار و توسط کارکنان شاغل در آن کارگاه‌ها انجام می‌شود را برمبنای صورت مزد یا حقوق ماهیانه کارکنان یا بازرسی انجام شده محاسبه و وصول نموده و مفاصاحساب قرارداد یا پیمان را صادر کند.
محاسبه و مطالبه حق بیمه بر اساس روش «نسبت مزد به کل کار انجام یافته» در این قرارداد‌ها و پیمان‌ها ممنوع است.
زدا ادامه داد: برهمین اساس قانونگذار ماده ۴۱ قانون تأمین اجتماعی را به تصویب رسانده است تا این سازمان امکان کنترل و نظارت بر این کارگاه‌ها و احقاق حقوق کارگران را داشته باشد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از استماع سخنان موافقان و مخالفان این پیشنهاد در نهایت با پیشنهاد اصلاحی ارائه شده مخالفت کردند و اصل ماده ۱۲ طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیاز‌های کشور و تقویت آن‌ها در امر صادرات را بدون تغییر به تصویب رساندند.