خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 30 خرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

زاکانی: هرکس می‌گوید اختیارات رئیس جمهور کافی نیست، از بی‌عرضگی است/ تاثیر تحریم‌‌ها حداکثر 20 درصد است

تسنیم | سیاسی | پنجشنبه، 20 خرداد 1400 - 23:58
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اختیارات ریاست جمهوری کاملا کافی است و آنهایی که می گویند کافی نیست، از بی فکری، بی‌ارادگی و بی‌عرضگی‌شان است.
بنده،كشور،حوزه،دولت،بانك،مسكن،مسئله،رئيس،مجلس،دنبال،توليد،قر ...

خلاصه خبر

*با توجه به شرایط حساس کشور چه شد که در عرصه انتخابات وارد شدید؟
در دوره دفاع مقدس، در 15 سالگی به منطقه رفتم و بیش از 62 ماه در منطقه در تخریب و اطلاعات عملیات با مسئولیت های مختلف کار کردم و بعد از آن امام (ره) فرمود که جهاد علمی کنید، به همین واسطه بعد از 7 سال ترک تحصیل، آمدم درس خواندم و دانشگاه علوم پزشکی تهران، پزشکی قبول شدم.
سال 82 ناخواسته وارد عرصه سیاست شدم، دوستان سراغم آمدند و گفتند بیا و در مجلس هفتم، همزمان عضو هیات رئیسه مجلس هفتم و هیات رئیسه کمیسیون آموزش بودم و بعد هم این روند ادامه پیدا کرد و نائب رئیس کمیسیون اصل 90، رئیس کمیسیون برجام و ...
همیشه به دوستان می گفتم ما از عرصه اعتقادی به عرصه سیاسی آمده ایم، نه اینکه کسی باشیم که به دنبال سیاست بدویم و خوشبختانه آنجا توانستم سلسله فعالیت های کشوری را داشته باشم و هم کل کشور را چندین بار بگردم و هم سازماندهی کشوری انجام دهم.
یعنی ظرف 2 روز و نیم، 7 استان کشور را با ماشین رفتم.
الان هم یک دهه است که دوستان جریان انقلاب به من اصرار می کردند، که با قابلیت ها و شرایطی که البته همه‌شان لطف خداست، وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شوید و من هم سال 92 و 96 ثبت نام کردم، اما سال 96 به دلیل مبارزه با مفاسد اقتصادی آن اتفاق افتاد.
چرا که بنده در مبارزه با مفاسد اقتصادی یک الگو و ایده دارم و ندیده ام که کس دیگری این الگو را داشته باشد و بنده معتقدم باید از قوی ترین و گردن‌کلفت ترین آدم ها شروع کنیم و لذا برای اولین بار در سال 83 به سراغ وزیر اطلاعات رفتم و برای تحقیق و تفحص هم به سراغ قوه قضائیه رفتم،
برای برخورد به سراغ معاون رئیس جمهور رفتیم، به سراغ وزیر نفت، برادر رئیس جمهور، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دادستان تهران هم رفتیم.
برخی مواقع نمایندگان مجلس دست مرا می گرفتند و می گفتند برویم تا بنده جواب فلان شخص را بدهم، می گفتم خودتان جواب دهید، آنها می گفتند ما هیچگاه در این وادی ها وارد نمی شویم.
به یاد دارم 20 سال پیش یک روزی دوستان امنیتی زمانی که بنده به صورت جدی دنبال کردم، قبل از آن صحبت از آن بود که پرونده ای که بنده دنبال آن هستم، برای رفیق های خودمان هست، به وزیر محترم در دفتر دکتر حداد در مجلس قدیم گفتم که از رفیق های خودمان شروع کردیم تا شما حساب کار خودتان را بکنید.
صبح یک فردی به نام حاج حسن که همسایه ما بود را فرستادم و به او از وزارتخانه گفته بودند که از زاکانی هیچ مدرکی نداریم اما از دوستانش مدرک داریم بنده گفتم دوستان من در بهشت زهرا خوابیده اند و افرادی هم که شما می گویید رفیق بنده هستند، شخصا پول بهتان می دهم تا آنها را لو دهید، اما بنده برای اینکه مرا تهدید می کنید، پدرتان را در می آورم.
از این رو بین دوستانم مشهور است که به هر حال کسی نمی تواند در کنار ما خطا کند.
این مولفه ها باعث شد تا بنده با یک مدل جدید وارد عرصه شوم.
بنده ساختار کشور را به خوبی می شناسم و 4 دوره نماینده مردم در مجلس بوده ام و مجلس را در راس امور می دانسته، می دانم و خواهم دانست و انشالله در دولت خودم امکانی را فراهم می کنم که این نقش و نسبت ها دوباره برقرار شود.
ما امروز از یک رهبر حکیم و فرزانه، ملت در صحنه، جمع جوانان پرشور و عالم، زنان و اقوام و مذاهب مختلف هستیم و امکان بالایی در کشور وجود دارد و بنده به این مسئله واقف هستم و می دانم که این حرف ها بهانه‌جویی است.
حداکثر 15 تا 20 درصد.
80 درصد.
*برخی ها از سوءمدیریت‌ها به عنوان خودتحریمی نام می‌برند، اگر این مسئله را قبول دارید به صورت مصداقی درباره آن صحبت کنید.
نکته دوم هم این است که وقتی سال 98 ما بحث واردات را با اختصاص ارز 4200 تومانی دنبال کردیم، متوجه شدیم که 15 میلیارد دلار در اقلام مختلف اعم از کالای اساسی، دارو و ...
یک جلسه ای در حدود 2 ماه پیش بود که وزیر نفت، وزیر صمت، کشاورزی، اقتصاد و رئیس بانک مرکزی حضور داشتند، رئیس بانک مرکزی عنوان کرد که ما مشکل انتقال ارز داریم که بنده گفتم ما چنین مشکلی نداریم و شما دقیق صحبت کنید.
وزیر نفت گفت که این پول ها 14.5 درصد خودمان است، گفتم نه، اینطور نیست و حساب خودمان نداریم و این پول ها در حساب های وزارت نفت است.
البته بعدا دیدیم که این پول ها را جابه جا کردند.
اینجا باید این نکته را هم درباره نهاده های دامی بگویم که همان قیمتی که سال 98 بود، برای سال 99 در نظر گرفتند، اما سال 99 به دلیل کرونا قیمت آن بالا رفت و 11 درصد ورود نهاده ها به کشور کاهش یافت، در حالی که بانک مرکزی اعلام کرد همان پول سال 98 را برای 99 هم در نظر گرفته است و مشکل کجاست؟
بنده گام‌های متفاوتی برمی دارم.
اولین کاری که بنده انجام می دهم، مقررات‌زدایی از تولید است، سهولت صدور مجوز هم دیگر اقدام ما است، در حالی که الان 80 درصد مجوزها به واسطه رانت صادر می شود.
طی سال های اخیر دولت موجود کاری که کرده این است که با افزایش تورم خودش را اداره کرده و مانند بچه پولدارها هم خرج کرده است.
*می دانید سن ازدواج چقدر است؟
آقایان 30 سال و خانم ها 24 سال و 29 سالگی هم بچه دار می شوند.
مهریه‌شان 14 سکه طلا بوده است و تمام خواهرانم هم همین میزان مهریه دارند.
من سال 66 به مکه رفتم و زمانی که برگشتم هیچ سوغاتی از مکه نیاوردم و تنها 4 لیتر آب زمزم آوردم و زمانی که به فرودگاه تهران رسیدم، از آنجا کالای ایرانی خریدم.
*با همه این اوصاف، اولین گام تان برای ازدواج جوانان چیست؟
لذا نوع مواجهه بنده با نوع مواجهه برخی از آقایان که مدام توصیه می کنند و پول ...
می‌کنند، متفاوت است و بنده چون 13 سال بودجه بسته ام و می دانم هزینه و درآمد یعنی چه و از وضعیت کشور آگاهم، تمام تلاشم این است که از ظرفیت های داخل مجموعه بودجه و امکانات استفاده و برای زوج های جوان تسهیلات ایجاد کنم.
متاسفانه دولت های ما مسئولیت‌پذیر نبوده اند.
*با خیال راحت فرزندان و نوه هایتان از فضای مجازی استفاده می کنند و دغدغه این حوزه را دارید یا خیر ؟
متاسفانه دولت فعلی و کسانی که نگاه ابزاری به جامعه دارند، دائما مردم را می ترسانند؛ من معتقدم با همه وجود باید این حوزه را توسعه داده و ضابطه‌مند کرد.
*متولد 1344 در تهران هستید؛ شغل پدرتان چه بود؟
شغل پدرم آزاد بود و در کنار آن داور بین‌المللی کشتی بودند و از دوستان جوان پهلوان تختی.
پدرم از دنیا رفته اما مادرم هستند.
*چند خواهر و برادر هستید؟
دو خواهر و 4 برادر هستیم.
*از بین خواهر و برادرها تنها شما در مسئولیت های سیاسی و اجتماعی حضور دارید؟
سال 68
50 مثقال نقره.
*چند فرزند دارید؟
3 دختر و 4 نوه
یکی از فرزندانم معلم، دیگری در حوزه نرم افزار و دیگری هم در حال تحصیل در علوم شناختی است و علاقه زیادی هم به هوش مصنوعی دارد.
*در فضای مجازی مطرح شد که شما دو همسر دارید و حتی اعلام کردید که بر اساس فتوای رهبر انقلاب این مسئله اشکالی هم ندارد، در این زمینه صحبت کنید.
*در کارهای منزل به همسرتان کمک می کنید؟
علاوه بر آن با برخی از دوستانم هفتگی به کوه می روم.
ورزشکار بوده ام و ورزشکاران را نیز دوست دارم.
خود مسکن هم به یک کالای سوداگری تبدیل شده و بانک ها و دیگر مجموعه ها در این حوزه سرمایه گذاری کرده‌اند و این باعث شده تا 28.9 درصد از هزینه یک خانوار برای اجاره در استان ها و در تهران 58 درصد از هزینه یک خانوار برای اجاره یک خانه 75 متری صرف شود.
وقتی متراژ خانه به 100 متر می رسد در استان ها به 30 درصد در شهرستانها و در تهران 61 درصد هزینه خانوار را شامل می شود؛ یعنی مردم در حال له شدن هستند.
*در حوزه مسکن اولین طرح جدیدی که دارید، چیست؟
بنده خودم را مکلف می دانم که قانون اساسی را اجرا کنم.
*عنوان کرده بودید که کارگزاران و اصلاح طلبان «خودی های متاخر» هستند، این مسئله را توضیح دهید!
در حوزه نقد هم بین خودی‌ها و خودی‌های متاخر تفاوتی قائل هستید؟
نسبت به محور حق که ولی جامعه است، برخی متقدم و برخی متاخر هستند و این در زیارت جامعه، صلوات شعبانه و نهج البلاغه است و ادبیات دینی ما است.
متاخر کسانی هستند که عملا از ولی و امام جامعه عقب افتاده و متقدم کسانی هستند که از ولی و امام 4 قدم جلوتر می روند و به امام اعتراض می کنند که چرا فلان کار را انجام نمی دهند.
*در بحث نقد خط قرمزی برای این‌ها دارید؟
*گفته بودید که چرا باید 70 درصد سپرده های بانکی متعلق به یک درصد جامعه باشد، آمار درست است؟
یعنی بنده همه حرف هایی که الان زدم، همان حرف هایی است که 10 سال پیش، زمان دانشجویی و دوران جنگ می زدم.