خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 17 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

پدر علم آمار ایران کیست؟

ایسنا | استان‌ها | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 11:13
دکتر ابوالقاسم بزرگ‌نیا، پس از پنج سال تدریس در دانشگاه فردوسی مشهد برای ادامه تحصیل به صورت بورسیه به کشور انگلستان اعزام شد و در آنجا با تغییر رشته خود، در رشته آمار و احتمال ادامه تحصیل داد و به دلیل موفقیت‌های بسیار زیاد در این عرصه، او را پدر علم آمار ایران می‌نامند.
تحصيل،آمار،رشته،دانشگاه،ابوالقاسم،رياضي،احتمال،مشهد،كتاب،علم ...

خلاصه خبر

پس از کسب مدرک لیسانس مجدد برای گذراندن تعهد خود به قوچان برگشت.
وی کارشناسی ارشد ریاضی را از موسسه عالی و ریاضیات تهران دریافت کرد و به عنوان عضو هیات علمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد استخدام شد.
پس از پنج سال تدریس در دانشگاه فردوسی مشهد برای ادامه تحصیل به صورت بورسیه به کشور انگلستان اعزام شد و در آنجا با تغییر رشته خود، در رشته آمار و احتمال ادامه تحصیل داد و پس از ۶ سال تحصیل در دانشگاه شفلید انگلستان، مدرک کارشناسی ارشد و دکترای آمار و احتمال را دریافت کرد و به ایران بازگشت.
ابوالقاسم بزرگ‌نیا پس از گذراندن دانشسرا به دلیل تعهد پنج ساله‌ای که برای آموزش در فرهنگ داشت به قوچان بازگشت و آموزگار کلاس دوم ابتدایی شد.
ایشان بعد از اتمام دوره مدرسی از وزارت فرهنگ به وزارت علوم منتقل و در دانشگاه مشهد به عنوان مدرس ریاضی استخدام شد.
ابوالقاسم بزرگ‌نیا از جمله متخصصان رشته آمار است که در امور مختلف آمار، احتمال و ریاضی دارای تخصص است.
دانشجو تحصیل می‌کند و فارغ التحصیل می‌شود اما بیکار می‌ماند.
دانشجو در این رشته فارغ التحصیل شده، اما در بازار کار، یک رشته یا کار بسیار دور از آن رشته تحصیلی یا نامناسب را باید انتخاب کند یا اینکه باید بیکار بماند.