خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

راهکارهای تامین معلم برای سال تحصیلی آینده/اولویت با مدارس سمپاد- اخبار فرهنگیان و مدارس - اخبار اجتماعی تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 11:12
آموزش و پرورش سازوکار تامین نیروی انسانی مورد نیاز برای سال تحصیلی آینده را اعلام کرد و براین اساس اولویت تامین معلم با مدارس سمپاد است.
ساعت،موظف،نيروي،مدارس،دوره،ابتدايي،نيروهاي،آموزش،معلم،پرورش، ...

خلاصه خبر

بر اساس گزارش «تحلیل و بررسی وضعیت نیروی انسانی شاغل در وزارت آموزش و پرورش، و پیش‌بینی مشمولین بازنشستگی تا سال 1406» که در سال 1397 توسط معاونت امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه تهیه شده است، بیشترین میزان بازنشستگی معلمان در سال‌های 1400 و 1401 صورت خواهد پذیرفت و طی آن 111.545 نفر معلم از آموزش و پرورش خارج می‌شوند؛ پس از آن (سال‌های 1402 تا 1406) شاهد سیر نزولی در تعداد معلمان بازنشسته خواهیم بود و به صورت میانگین سالیانه حدود 18.650 معلم بازنشسته خواهند شد.البته بخشی از بحران کمبود نیرو مربوط به نیروی مشاور و مربی بهداشت در مدارس است.
یکی از نکات قابل توجه در این دستورالعمل این است که ذکر شده به منظور کیفیت بخشی به مدارس استعدادهای درخشان، اولویت ساماندهی نیروی انسانی با این مدارس خواهد بود.
در دستورالعمل آموزش و پرورش برای تامین و به کارگیری نیروی انسانی مورد نیاز برای سال تحصیلی جدید آمده است:
سازماندهی آموزگاران تربیت بدنی در منطقه، ناحیه با اولویت تامین ساعت تقلیل آموزگاران انجام شود.
اول تامین معلم
آموزگاران کلاس‌های چندپایه روستایی چنانچه از بابت 20 سال خدمت آموزشی مشمول تقلیل می‌شوند اختصاص ساعت غیرموظف ناشی از تقلیل به خود این معلمان بلامانع است.
صدور ابلاغ غیرموظف برای آموزگاران دوره ابتدایی (به جز آموزگاران کلاس‌های چند پایه) که تقلیل ساعت از بابت 20 سال خدمت آموزشی استفاده می‌کنند در یک منطقه زمانی مقدور خواهد بود که از ساعات تدریس موظف معاونان مدارس، معلمین تربیت بدنی و نیروهای دارای کسر ساعت موظف منطقه استفاده شده باشد.
بهره‌گیری از نیروهای بازنشسته به صورت غیر موظف در سقف مجاز و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی (قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان) با رعایت ضوابط و مقررات مربوط بلامانع است.
اولویت نخست مدارس سمپاد
به منظور کیفیت بخشی به مدارس استعداد درخشان اولویت سازماندهی نیروهای منطقه با این مدارس خواهد بود.
استمرار مدارس متوسطه با دانش آموزان کمتر از حد نصاب دارای فضای فیزیکی مجزا از سایر واحدهای سازمانی به صورت مستقل و با تخصیص یک نفر معاون دبیر امکان پذیر است.
تخصیص درس تربیت بدنی به معاونین مدارس که فاقد رشته تحصیلی مرتبط باشند ممنوع است.(موضوع تدریس موظف 6 ساعت در هفته معاونین مدارس).
تشکیل و استمرار کلاس‌های پیش دبستان با توجه به تعداد بالقوه نوآموزان و نیروی انسانی موجود و مطابق بخشنامه مورخ 29 آبان 98 و تصمیمات شورای آموزش و پرورش استان و مناطق صورت می‌پذیرد.