خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 17 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

نقش ماما‌ها در ارتقای شاخص‌های سلامت مادران/ بیش از ۱۷ هزار ماما در کشور فعالیت می‌کنند

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 10:47
جان بابایی گفت: ماماها در کاهش مرگ و میر و ارتقای شاخص های سلامت مادران و نوزادان نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.
زايمان،سلامت،طبيعي،درمان،مامايي،بهداشت،پاندمي،كرونا،بارداري، ...

خلاصه خبر

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: ماما‌ها با توجه به توانمندی‌ها و مهارت‌هایی که در حین تحصیل کسب می‌کنند، قادر به ارائه خدمات ادغام یافته برای تمامی گروه‌های سنی بوده و از این جهت بنا به اذعان سازمان بهداشت جهانی در کاهش مرگ و میر و ارتقای شاخص‌های سلامت مادران و نوزادان و کودکان و بهبود ۵۲ شاخص حیاتی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: از جمله خدمات قابل ارائه توسط ماما‌ها می‌توان به غربالگری‌های دوران بارداری، غربالگری‌های سرطان‌های شایع زنان، مراقبت‌های پیش از بارداری، دوران بارداری و زایمان و پس از زایمان، مراقبت از مادران پرخطر، مراقبت نوزاد، شیردهی ساعت اول نوزاد و نقش فعال آنان در استقرار اقدامات ده گانه بیمارستان‌های دوست دار کودک و بیمارستان‌های دوستدار مادر اشاره کرد.
بقیه مادران نیز در طی بارداری بستری شده بودند (سن ختم بارداری نرسیده بودند) و ترخیص شده اند.
او با بیان اینکه تعداد مادران باردار یا زایمان کرده بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه یا تنفسی ۲۴۰۰ نفر بوده است، افزود:همکاران مامای حوزه درمان، به دلیل تعطیلی مطب‌ها و مراکز مشاوره مامایی در ارائه مشاوره و ویزیت‌ها در زمینه شکایت‌های شایع زنان، مشکلات دوران بارداری و مشکلات شیردهی در دوران کرونا نیز مشارکت داشته اند.
شهادت ۱۸ ماما در پاندمی کووید ۱۹
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: از دیگر اقداماتی که در راستای ارتقای سلامت مادران و نوزادان انجام شده، اجرای برنامه ترویج زایمان طبیعی به عنوان یکی از برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت است که در سراسر کشور به اجرا درآمد.