خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

۹۱ معلول بدون پرونده بهزیستی از یک محله شناسایی شدند

فارس | برگزیده، اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 10:36
از اقدامات بزرگ مدیریتی بهزیستی شهر تهران علاوه برارائه خدمات به خانواده بزرگ مددجویان بهزیستی مثل واکسیناسیون،ارائه امکانات توان‌بخشی، کنترل آسیب‌های اجتماعی ،شناسایی معلول ها و .. سال گذشته یک هزار ۴۰۱ کودک کار و خیابانی شناسایی و تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتند.
بهزيستي،تهران،شهر،كودكان،مراكز،نفر،خانواده،كودك،گذشته،شناساي ...

خلاصه خبر

از اقدامات بزرگ مدیریتی بهزیستی شهر تهران علاوه برارائه خدمات به خانواده بزرگ مددجویان بهزیستی مثل واکسیناسیون،ارائه امکانات توان‌بخشی، کنترل آسیب‌های اجتماعی ،شناسایی معلول ها و ..
گروه جامعه خبرگزاری فارس- سودابه رنجبر: ساماندهی کودکان کار و خیابان، مهار آسیب‌های اجتماعی، حمایت از مددجویانی مثل معلولان و سالمندان و...
**واکسیناسیون مددجویان در مراکز سالمندان و دیگر مراکز نگه‌داری معلولان یکی از دغدغه‌های مهم این روزها است.
با احتساب واکسیناسیون انجام‌شده تا پایان فروردین امسال، برای یک هزار و ۱۲۵ نفر از مددجویان و پرسنل مراکز شبانه‌روزی سالمندان واکسیناسیون کووید ۱۹ انجام شد.
از این تعداد یک هزار و ۳۹۲ نفر سالمند، ۶۹۵ نفر معلول ذهنی و ۱۴۸ نفر بیماران اعصاب – روان بودند.
حتی بارها شنیده‌شده بسیاری از افراد معلول توسط خانواده‌هایشان پنهان‌شده‌اند.
اما درهرصورت واحدی در بهزیستی شهر تهران وجود دارد به نام شناسایی معلول، مبتنی بر جامعه شهری.
برای این کار سال گذشته به یکی از محله‌های شلوغ و پر دغدغه شهر تهران «محله هرندی» سر زدیم و با پیگیری و رصد همه کوچه‌پس‌کوچه‌های این محله توسط کارشناسان، حتی در برخی موارد پرس و جوی خانه به خانه، توانستیم ۴۵ معلول دارای پرونده در بهزیستی شهرستان تهران را شناسایی کنیم.
آنچه بیشتر اهمیت داشت شناسایی ۹۱ معلول فاقد پرونده بود.
کودکان در مراکز اسکان موقت نگه‌داری شدند و خدمات مددکاری شامل ارتباط با خانواده و حتی بازدید از منازل آن‌ها انجام شد در مدت سه روز معاینات پزشکی درمانی و مشاوره روانشناسی انجام شد از آن‌ها به عمل آمد.
**آیا مراکزی برای رصد و شناسایی بهتر این کودکان در خانواده‌های بد سرپرست و یا محله‌های دورافتاده‌تر و حاشیه وجود دارد تا بتوان مشکلات را بهتر شناسایی کرد؟
وام خوداشتغالی نیز به ۲۰۸ مددجو پرداخت‌شده است.
**یکی از درخواست‌های مکرر معلولان در حوزه توان‌بخشی، مناسب‌سازی برای عبور و مرور افرادی است که به‌اندازه افراد عادی جامعه حق‌دارند از امکانات جامعه استفاده کنند.
مناسب‌سازی شرایط عبور و مرور و حمل‌ونقل در شهر برای استفاده معلولان، بسیار اهمیت دارد و این مهم با همکاری دیگر سازمان‌ها مقدور است؛ اما بااین‌وجود بهزیستی شهر تهران اقداماتی را برای مناسب‌سازی انجام داده است مثلاً بنا به درخواست مددجو کارشناسان وارد منزل مددجو می‌شوند و شرایط عبور و مرور را در منزل تسهیل می‌کنند.
طی سال گذشته تعداد ۴۵ مورد منزل مددجو را مناسب‌سازی کردیم مثل ساختن رمپ‌های کوچک، هم‌سطح کردن بعضی سطوح.
همچنین با کمک کارشناسان و طی کردن مراحل قانونی ۲۰۷ نفر از مددجویان از پلاک ویژهٔ معلولان استفاده کردند و همچنین برای ۴۸۰ نفر از توانیابان مجوز ورود به طرح ترافیک صادر شد.
مشاوره و کرونا
**در حوزه مشاوره و روان‌شناختی و مهار بحران رو حی که در بحث ویروس کرونا و دیگر آسیب‌های اجتماعی به وجود آمد بهزیستی شهر تهران چه امکاناتی را در اختیار مردم قرارداد؟
حذف کودک معلول با مشاوره ژنتیک
**مراکز غربالگری و مشاوره ژنتیک برای فرزند آوری پیش از ازدواج و دوران بارداری نیز در مراکز بهزیستی انجام می‌شود؟
مشاوره ژنتیک پزشکی برای حذف و کاهش شیوع و بروز معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک طراحی‌شده است.
زمان انجام مشاوره ژنتیک پزشکی پیش از ازدواج، پیش از بارداری و حین بارداری است.
۱۹ مرکز غیردولتی و یک مرکز دولتی مشاوره ژنتیک را انجام می‌دهد و در سال گذشته تعداد ۱۱ هزار ۶۹۸ مشاوره ژنتیک انجام‌شده است.